Sposoby na zmęczone oczy dla przepracowanego copywritera

Sposoby na zmęczone oczy dla przepracowanego copywritera
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielogodzinna praca przed ekranem komputera, czytanie i pisanie treści to wysiłek nie tylko dla umysłu, ale również dla oczu. Jak sobie radzić z zaczerwienieniem, pieczeniem, łzawieniem i innymi objawami przepracowania oczu?

Oczy to jeden z ważniejszych narzędzi pracy copywritera. Wielogodzinna praca przed monitorem potrafi dać się we znaki. Ból oczu, pieczenie, swędzenie, łzawienie, a także przekrwienie, zaczerwienienie i uczucie piasku pod powiekami to symptomy, które copywriterom nie są obce. Jak sobie radzić, gdy wystąpią objawy przemęczenia oczu? Jak zapobiegać takim sytuacjom? Podpowiadamy!

Objawy zmęczonych oczu

Jak rozróżnić zmęczenie oczu od pierwszych objawów pogorszenia wzroku? To dość proste. Jeżeli w wolnym dniu lub po nocy nie obserwujemy niżej wymienionych symptomów, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że to oznaki zmęczenia narządu wzroku.

Główne objawy zmęczonych oczu to:

  • łzawienie oczu,
  • pieczenie, swędzenie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • opuchlizna powiek – często tuż po przebudzeniu,
  • ból gałek ocznych,
  • przekrwienie lub zaczerwienienie oczu,
  • chwilowe zaburzenia widzenia/zamglenie,
  • nadwrażliwość oczu na światło,
  • uczucie suchości oczu.

Zmęczone oczy – profilaktyka

Dolegliwości oczu potrafią rozbić cały dzień pracy. Niejeden copywriter zmuszony był odłożyć zaplanowaną na dany dzień pracę, ponieważ oczy odmówiły mu posłuszeństwa. Warto więc zawczasu się zabezpieczyć i dbać o oczy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Najważniejsza jest profilaktyka. Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, a leczenie okulistyczne jest naprawdę kosztowne. Warto więc zapobiegać, aby nie musieć leczyć. Podstawą w dbaniu o oczy jest odpowiednia ilość snu. Podczas nocy oczy mają czas się zregenerować i odpocząć. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Nawodniony organizm to także odpowiednio nawilżone oczy. Należy pamiętać o regularnym piciu wody – ok. 1,5 litra dziennie. Warto także ograniczyć spożycie odwadniającej soli.

O oczy możemy także dbać odpowiednią dietą. Bardzo ważna jest dla nich luteina. Możemy suplementować ją za pomocą tabletek, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie jej wraz z pożywieniem. Luteina znajduje się m.in. w jarmużu, sałacie, szpinaku, marchewce, groszku, brokułach, malinach, jeżynach, agreście czy żółtku jaja.

Sposoby na zmęczone oczy

Najszybszym sposobem na zmęczone oczy jest użycie kropli do oczu. W aptece znajdziemy wiele preparatów, które doraźnie pomogą w kryzysowych sytuacjach. Leczniczych kropli nie możemy jednak stosować bez przerwy. Inaczej sytuacja ma się w przypadku sztucznych łez. Ten preparat możemy mieć zawsze pod ręką i w razie konieczności nawilżyć zmęczone oczy.

Wśród domowych sposobów na zmęczone oczy dla przepracowanego copywritera znajdują się m.in. okłady. Możemy używać przestudzonego naparu z rumianku lub świetlika, czarnej herbaty, soku ze świeżego ogórka.

Jeżeli uczucie zmęczonych oczu i towarzyszące mu dolegliwości powtarzają się często, konieczna jest konsultacja z okulistą. Lekarz może zarekomendować nam noszenie ochronnych okularów do pracy przy komputerze.

Zmęczone oczy – zadbaj o miejsce pracy

Nie bez znaczenia dla kondycji oczu są warunki, w jakich pracujemy. Zadbajmy o dobre oświetlenie pomieszczenia, odpowiednią odległość twarzy od monitora komputerowego oraz regularnie wietrzmy pomieszczenie. Do wysuszania oczu przyczyniają się także kurz, nadmierne ogrzewanie i klimatyzacja.

Zdj. główne: Amanda Dalbjörn/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Klawiatura to jedno z podstawowych narzędzi pracy copywriterów. Podpowiadamy, jaką warto wybrać.
Jesteś copywriterem? Te książki powinieneś mieć na półce
Jesteś copywriterem? Te książki powinieneś mieć na półce
Jak nauczyć się dobrze pisać? Przez czytanie! Te książki pomogą w osiągnięciu pisarskiej perfekcji.
Gdzie tłumaczyć dokumenty na języki obce?
Gdzie tłumaczyć dokumenty na języki obce?
Zdarza się, że Twoje treści lub rozmowy biznesowe wymagają przetłumaczenia na język obcy. Albo wprost przeciwnie: chcesz przetłumaczyć niezrozumiały content na język polski. Do kogo się zwrócić?
Ostatnie wpisy