Pora na przekąski! Czyli kilka słów o tekstach preclowych

Pora na przekąski! Czyli kilka słów o tekstach preclowych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Teksty preclowe są jednymi z podstawowych elementów copywritingu SEO, jednak obecnie specjaliści od marketingu mają podzielone zdania na ich temat. Wynika to przede wszystkim z ich niskiej jakości. Mimo tego, teksty takie wciąż są zamawiane i tworzone. Dlaczego?

Kilka lat temu bardzo popularne było wykorzystywanie presell pages do pozycjonowania stron internetowych. Precle są prostymi tekstami, które jedynie nawiązują do słowa kluczowego. W takich tekstach nie ma żadnej specjalistycznej analizy, researchu czy wartości dodanej. Chodzi tylko o to, aby podlinkować określony wyraz, który poprowadzi czytelnika bezpośrednio do strony reklamodawcy.

Teksty preclowe obecnie

Teksty preclowe na przestrzeni ostatniej dekady mocno ewoluowały, przekształcając się w – bardziej przyjazne dla internauty i wyszukiwarki Google – teksty zapleczowe.  

Współcześnie teksty takie są prostymi merytorycznymi treściami, nie przekraczającymi 1700 zzs. Zdarza się, że nie określa się w nich już słowa kluczowego – po prostu stanowią krótką notatkę z konkretnej dziedziny i składają się głównie z jednego bloku tekstu wraz z tytułem.

Wymogi treści

Karteczki samoprzylepne
(fot. Paper Textures, źródło: unsplash.com)
  • Tekst nie powinien być dłuższy niż 1700 zzs,
  • Tytuł i treść powinny być adekwatna do dziedziny, do której należy tekst. Jeśli klient narzuca słowa kluczowe, koniecznie muszą zostać uwzględnione w odpowiednich miejscach tekstu.
  • Tekst nie może mieć błędów stylistycznych i ortograficznych.
  • Obecnie precle nie mają ogromnej wartości merytorycznej, jednak muszą być napisane logicznie i z sensem.

Przykład: Panele podłogowe są modnym i praktycznym wykończeniem wnętrz. Takie wykończenie podłogi pasuje niemal do każdego stylu wnętrza, nadając mu nietuzinkowego charakteru. Wybierając panele podłogowe do swojego domu, warto zwrócić uwagę na ich montaż. W sklepach dostępne są panele montowane na KLIK lub za pomocą kleju montażowego. Panele podłogowe sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu. Wybierając panele do kuchni i łazienki, warto wybrać te wodoodporne. Panele są bardzo uniwersalnym i praktycznym wykończeniem każdej podłogi.

Czy warto inwestować w teksty preclowe?

W ostatnim czasie teksty preclowe są coraz częściej zastępowane przez sensowne teksty zapleczowe. Kiedyś proste teksty preclowe pomagały w pozycjonowaniu strony, lecz obecnie umieszczenie tekstu z linkiem na presell pages automatycznie spychają podlinkowaną stronę na końcowe pozcje w wyszukiwarce. Strony z preclami są także niezgodne z White Hat SEO, zatem wykrycie takiej strony przez roboty wyszukiwarki skutkuje nałożeniem kar i drastycznym obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania.

Statystyki strony internetowej
(fot. Stephen Phillips Hostreviews.co.uk, źródło: unsplash.com)

W precle nie warto inwestować z kilku powodów:

  • istnieje ryzyko drastycznego obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania;
  • precle nie budują zaufania wśród klientów;
  • internauci traktują strony z preclami jako „sprytne sprzedażowe portale” i coraz częściej ich unikają.

Świat się rozwija, dlatego teksty preclowe powoli odchodzą do lamusa, a w ich miejsce się tworzy się dobrej jakości teksty zapleczowe.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Markus Winkler, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pozycjonowanie bez SEO? To możliwe!
Pozycjonowanie bez SEO? To możliwe!
Wśród specjalistów krążą legendy, że można wypozycjonować witrynę bez korzystania z SEO. Czy to możliwe? Uchylamy rąbka tajemnicy!
Jakie gadżety reklamować przygotować na targi?
Jakie gadżety reklamować przygotować na targi?
Targi handlowe są organizowane w celu umożliwienia przedsiębiorcom zaprezentowania swojej oferty. Jak dobrze się przygotować na ten event? Po jakie gadżety warto sięgnąć? Sprawdźmy!
Komentarze w social mediach. Jak z nimi postępować?
Komentarze w social mediach. Jak z nimi postępować?
Wprawne zarządzanie komentarzami to podstawa w budowaniu zaufania klientów w mediach społecznościowych. Poznaj podstawowe strategie moderacji i ich cechy.
Ostatnie wpisy