Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe

Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Jeżeli chcemy sprostać nowym wyzwaniom, musimy dbać o ciągły rozwój. Pracodawcy wskazują, że najchętniej zatrudniają osoby, które nie boją się podejmować nowych wyzwań. Z tego powodu warto doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Dobrym pomysłem jest inwestycja w studia podyplomowe.

Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych, którzy posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Trwają one zazwyczaj rok bądź dwa lata i kończą się egzaminem albo napisaniem i obronieniem pracy dyplomowej. Po uzyskaniu zaliczenia słuchacze otrzymują świadectwo. Uczelnie wyższe oferują coraz więcej studiów podyplomowych, co jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w danych dziedzinach. Przed podjęciem konkretnego kierunku warto zadać sobie kilka pytań: 

  • Co sprawiło, że chcemy kontynuować naukę? 
  • W czym mogą nam pomóc studia podyplomowe? 
  • Jakie kompetencje i uprawnienia dzięki nim zdobędziemy? 
  • Jak taka inwestycja wpłynie na rozwój kariery zawodowej?

Najczęstszą motywacją związaną z wyborem studiów podyplomowych jest chęć nabycia nowych kwalifikacji i uprawnień, które pomogą uzyskać awans w obecnym miejscu pracy lub zdobyć pracę na nowym, często lepszym stanowisku. Za równie częstą motywację do podjęcia kolejnych studiów wskazuje się też potrzebę rozwoju kompetencji, w tym kompetencji technicznych (na przykład inżynierskich), społecznych (związanych z przedsiębiorczością i zarządzaniem ludźmi) czy poznawczych (dotyczących między innymi krytycznego myślenia). Znaczenie ma również rozwój kompetencji miękkich (takich jak umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu, utrzymywanie dobrych kontaktów z innymi czy elastyczne planowanie czasu pracy i obowiązków zawodowych), które określa się mianem kompetencji przyszłości mających zwiększyć szansę na zatrudnienie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. 

Obecnie wiele kierunków studiów podyplomowych jest prowadzonych w trybie online, dzięki czemu mogą brać w nich udział osoby, które ze względu na liczne obowiązki mają ograniczoną ilość czasu bądź mieszkają daleko od wybranej uczelni.

AnnieSpratt/pixabay.com

Na jakie studia podyplomowe warto się zdecydować?

Od kilku lat za najbardziej opłacalne i przyszłościowe kierunki uznaje się te ekonomiczne i ścisłe. Dobrym wyborem będą studia podyplomowe związane z rozwojem wiedzy w zakresie:

  • informatyki,
  • cyberbezpieczeństwa,
  • finansów,
  • bankowości,
  • rachunkowości,
  • analizy danych,
  • automatyki i robotyki,
  • budownictwa,
  • nowoczesnych technologii.

Przyszłościowe kierunki to także te okołomedyczne czy związane z dietetyką i psychodietetyką. Dobrym wyborem może być zarządzanie ośrodkami służby zdrowia.

Mogłoby się wydawać, że humaniści mają nieco gorzej na rynku pracy, jest to jednak mylne założenie. Stale poszukiwani są psycholodzy i specjaliści z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy mogliby pracować z osobami autystycznymi lub z niepełnosprawnościami. W rozwoju odpowiednich kompetencji pomogą studia podyplomowe z:

  • oligofrenopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną),
  • tyflopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową),
  • surdopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową),
  • edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka powinna być oprawa książki?
Jaka powinna być oprawa książki?
Dowiedz się, jakie cechy powinna posiadać idealna oprawa książki. Poznaj faktory, które wpływają na wybór czytelników i wykorzystaj je dla swojego wydawnictwa.
Copywriter to nie poeta! Jak pisać prosto i sensownie?
Copywriter to nie poeta! Jak pisać prosto i sensownie?
Jak pisać, żeby nas zrozumieli? Oto garść wskazówek, które moga w tym pomóc!
Nie ufaj autokorekcie! Największe wpadki telefonicznych słowników
Nie ufaj autokorekcie! Największe wpadki telefonicznych słowników
Autokorektę można kochać lub nienawidzić. Poznaj jej historię, przykłady wpadek słownych i zrelaksuj się w poniedziałek!
Ostatnie wpisy