Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe

Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Jeżeli chcemy sprostać nowym wyzwaniom, musimy dbać o ciągły rozwój. Pracodawcy wskazują, że najchętniej zatrudniają osoby, które nie boją się podejmować nowych wyzwań. Z tego powodu warto doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Dobrym pomysłem jest inwestycja w studia podyplomowe.

Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych, którzy posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Trwają one zazwyczaj rok bądź dwa lata i kończą się egzaminem albo napisaniem i obronieniem pracy dyplomowej. Po uzyskaniu zaliczenia słuchacze otrzymują świadectwo. Uczelnie wyższe oferują coraz więcej studiów podyplomowych, co jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w danych dziedzinach. Przed podjęciem konkretnego kierunku warto zadać sobie kilka pytań: 

 • Co sprawiło, że chcemy kontynuować naukę? 
 • W czym mogą nam pomóc studia podyplomowe? 
 • Jakie kompetencje i uprawnienia dzięki nim zdobędziemy? 
 • Jak taka inwestycja wpłynie na rozwój kariery zawodowej?

Najczęstszą motywacją związaną z wyborem studiów podyplomowych jest chęć nabycia nowych kwalifikacji i uprawnień, które pomogą uzyskać awans w obecnym miejscu pracy lub zdobyć pracę na nowym, często lepszym stanowisku. Za równie częstą motywację do podjęcia kolejnych studiów wskazuje się też potrzebę rozwoju kompetencji, w tym kompetencji technicznych (na przykład inżynierskich), społecznych (związanych z przedsiębiorczością i zarządzaniem ludźmi) czy poznawczych (dotyczących między innymi krytycznego myślenia). Znaczenie ma również rozwój kompetencji miękkich (takich jak umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu, utrzymywanie dobrych kontaktów z innymi czy elastyczne planowanie czasu pracy i obowiązków zawodowych), które określa się mianem kompetencji przyszłości mających zwiększyć szansę na zatrudnienie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. 

Obecnie wiele kierunków studiów podyplomowych jest prowadzonych w trybie online, dzięki czemu mogą brać w nich udział osoby, które ze względu na liczne obowiązki mają ograniczoną ilość czasu bądź mieszkają daleko od wybranej uczelni.

AnnieSpratt/pixabay.com

Na jakie studia podyplomowe warto się zdecydować?

Od kilku lat za najbardziej opłacalne i przyszłościowe kierunki uznaje się te ekonomiczne i ścisłe. Dobrym wyborem będą studia podyplomowe związane z rozwojem wiedzy w zakresie:

 • informatyki,
 • cyberbezpieczeństwa,
 • finansów,
 • bankowości,
 • rachunkowości,
 • analizy danych,
 • automatyki i robotyki,
 • budownictwa,
 • nowoczesnych technologii.

Przyszłościowe kierunki to także te okołomedyczne czy związane z dietetyką i psychodietetyką. Dobrym wyborem może być zarządzanie ośrodkami służby zdrowia.

Mogłoby się wydawać, że humaniści mają nieco gorzej na rynku pracy, jest to jednak mylne założenie. Stale poszukiwani są psycholodzy i specjaliści z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy mogliby pracować z osobami autystycznymi lub z niepełnosprawnościami. W rozwoju odpowiednich kompetencji pomogą studia podyplomowe z:

 • oligofrenopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną),
 • tyflopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową),
 • surdopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową),
 • edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega identyfikacja wizualna?
Na czym polega identyfikacja wizualna?
Dowiedz się, czym jest identyfikacja wizualna i dlaczego potrzebujesz jej, by skutecznie promować swoją firmę wśród potencjalnych klientów. Bądź na czasie i zdobywaj rynek, stosując sprawdzone metody i skuteczne rozwiązania.
Na jakiej odzieży umieścić firmowe logo?
Na jakiej odzieży umieścić firmowe logo?
Haft lub logo umieszczone na odzieży roboczej jest istotnym elementem identyfikacji wizualnej marki. Przeczytaj, na jakich ubraniach możesz umieścić firmowy znak, aby wyróżnić pracowników przedsiębiorstwa.
Jak wybrać idealne naklejki do twojego biznesu – kluczowe kryteria i porady
Jak wybrać idealne naklejki do twojego biznesu – kluczowe kryteria i porady
Poznaj, co sprawia, że niektóre naklejki wyróżniają się na tle innych i dowiedz się, jak dobrać idealne dla twojego biznesu. Zastosuj nasze wskazówki, aby przyciągnąć uwagę i zwiększyć rozpoznawalność marki.
Ostatnie wpisy