Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe

Chcesz zacząć studia podyplomowe? Sprawdź, jakie kierunki są obecnie najbardziej przyszłościowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Jeżeli chcemy sprostać nowym wyzwaniom, musimy dbać o ciągły rozwój. Pracodawcy wskazują, że najchętniej zatrudniają osoby, które nie boją się podejmować nowych wyzwań. Z tego powodu warto doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Dobrym pomysłem jest inwestycja w studia podyplomowe.

Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych, którzy posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Trwają one zazwyczaj rok bądź dwa lata i kończą się egzaminem albo napisaniem i obronieniem pracy dyplomowej. Po uzyskaniu zaliczenia słuchacze otrzymują świadectwo. Uczelnie wyższe oferują coraz więcej studiów podyplomowych, co jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w danych dziedzinach. Przed podjęciem konkretnego kierunku warto zadać sobie kilka pytań: 

 • Co sprawiło, że chcemy kontynuować naukę? 
 • W czym mogą nam pomóc studia podyplomowe? 
 • Jakie kompetencje i uprawnienia dzięki nim zdobędziemy? 
 • Jak taka inwestycja wpłynie na rozwój kariery zawodowej?

Najczęstszą motywacją związaną z wyborem studiów podyplomowych jest chęć nabycia nowych kwalifikacji i uprawnień, które pomogą uzyskać awans w obecnym miejscu pracy lub zdobyć pracę na nowym, często lepszym stanowisku. Za równie częstą motywację do podjęcia kolejnych studiów wskazuje się też potrzebę rozwoju kompetencji, w tym kompetencji technicznych (na przykład inżynierskich), społecznych (związanych z przedsiębiorczością i zarządzaniem ludźmi) czy poznawczych (dotyczących między innymi krytycznego myślenia). Znaczenie ma również rozwój kompetencji miękkich (takich jak umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu, utrzymywanie dobrych kontaktów z innymi czy elastyczne planowanie czasu pracy i obowiązków zawodowych), które określa się mianem kompetencji przyszłości mających zwiększyć szansę na zatrudnienie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. 

Obecnie wiele kierunków studiów podyplomowych jest prowadzonych w trybie online, dzięki czemu mogą brać w nich udział osoby, które ze względu na liczne obowiązki mają ograniczoną ilość czasu bądź mieszkają daleko od wybranej uczelni.

AnnieSpratt/pixabay.com

Na jakie studia podyplomowe warto się zdecydować?

Od kilku lat za najbardziej opłacalne i przyszłościowe kierunki uznaje się te ekonomiczne i ścisłe. Dobrym wyborem będą studia podyplomowe związane z rozwojem wiedzy w zakresie:

 • informatyki,
 • cyberbezpieczeństwa,
 • finansów,
 • bankowości,
 • rachunkowości,
 • analizy danych,
 • automatyki i robotyki,
 • budownictwa,
 • nowoczesnych technologii.

Przyszłościowe kierunki to także te okołomedyczne czy związane z dietetyką i psychodietetyką. Dobrym wyborem może być zarządzanie ośrodkami służby zdrowia.

Mogłoby się wydawać, że humaniści mają nieco gorzej na rynku pracy, jest to jednak mylne założenie. Stale poszukiwani są psycholodzy i specjaliści z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy mogliby pracować z osobami autystycznymi lub z niepełnosprawnościami. W rozwoju odpowiednich kompetencji pomogą studia podyplomowe z:

 • oligofrenopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną),
 • tyflopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową),
 • surdopedagogiki (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową),
 • edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?
Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?
Artykuł sponsorowany może przynieść wiele korzyści. Jak zatem napisać dobry materiał sponsorowany?
Czym są white papers i jak je napisać?
Czym są white papers i jak je napisać?
Czym jest white papers i jak je napisać? Podpowiadamy!
Błędy językowe, których Polacy nienawidzą
Błędy językowe, których Polacy nienawidzą
Dostajesz białej gorączki, gdy kolejny raz słyszysz „włanczać”? A może nie jesteś w stanie puścić mimo uszu informacji o tym, że ktoś kupił nowy „perfum”? Nie jesteś sam!
Ostatnie wpisy