Jak zaaranżować pokój do pracy zdalnej?

Jak zaaranżować pokój do pracy zdalnej?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Praca zdalna to dla wielu copywriterów dużo lepsze rozwiązanie niż pisanie w biurze. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak przestrzeń biurowa, tak i ta w domu, musi spełniać kilka kryteriów ułatwiających tworzenie tekstów.

Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia, w którym będziesz mógł spokojnie i w skupieniu pracować. Jeżeli mieszkasz np. w kawalerce i chcesz oddzielić strefę pracy od strefy domowej, postaw specjalne ścianki działkowe lub parawany. Pozwolą Ci one usunąć z pola widzenia rozpraszacze, takie jak telewizor, oraz stworzą odpowiednią atmosferę do pracy.

Źródła światła – o tym musisz pamiętać

Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone. Jeśli masz taką możliwość, postaw biurko przy oknie – naturalne światło nie męczy wzroku. Dobrze jest zamontować w oknie rolety lub zawiesić zasłony i firany, za pomocą których będziesz mógł regulować dostęp słońca do pomieszczenia. Promienie słoneczne, padające na ekran komputera lub na twarz, sprawią, że będziesz miał trudności ze skupieniem.

Jeżeli nie możesz pracować przy oknie, zadbaj o to, aby dobrać odpowiednie oświetlenie sufitowe. Powinno być ono białe, ale nie może być zbyt jasne. Najlepiej jest zamontować w lampach żarówki LEDowe – są one nie tylko energooszczędne, ale też dają stonowany strumień światła. Nie może być ono też zbyt ciemne, ponieważ będziesz wtedy wytężał niepotrzebnie wzrok. 

Żarówki zwisające z sufitu
(fot. Vera Cho, źródło: unsplash.com)

Ważnym elementem jest lampka biurowa. Światło z niej bijące musi być jak najbardziej naturalne – w przeciwnym wypadku będziesz zmagał się ze zmęczeniem oczu i bólem głowy. Jeżeli jesteś osobą leworęczną, ustaw lampkę po prawej stronie biurka. Pamiętaj, aby żarówka była skierowana w taki sposób, aby jej światło nie odbijało się od ekranu komputera oraz gładkiej powierzchni blatu. Naturalne oświetlenie sprawi, że będziesz bardziej skoncentrowany.

W przypadku lampki zamieszczonej na biurku, istotna jest też jej funkcjonalność. Przede wszystkim nie powinna ona zajmować wiele miejsca i gwarantować swobodę ruchów. Musi posiadać możliwość regulacji źródła światła. Duży wybór takich modeli oferuje sklep NOVALAMP.

Biurko i krzesło – postaw na wygodę

Praca copywritera często wiąże się z kilkugodzinnym siedzeniem przy biurku, dlatego tak ważne jest zadbanie to to, aby miejsce pracy było jak najbardziej komfortowe. Pierwszym elementem stanowiska pracy zdalnej jest biurko. Jeżeli w swojej pracy opierasz się na notatkach lub chcesz mieć blisko dokumenty, materiały potrzebne do stworzenia tekstu, wybierz model  z wieloma szafkami i szufladami, w których pomieścisz najważniejsze rzeczy. Godne polecenia są biurka forte, które wyróżniają się nie tylko funkcjonalnością, ale też klasycznym designem.

Możesz też wybrać biurko z regulacją wysokości. Takie rozwiązanie jest zdrowe dla Twojego kręgosłupa. W trakcie pisania możesz zmieniać wysokość blatu, a niektóre modele oferują możliwość jego podniesienia tak, że możesz pracować na stojąco, co również odciąży chwilowo plecy. Postaw na modele stabilne, najlepiej drewniane, które pomieszczą laptop, klawiaturę (w przypadku komputerów stacjonarnych), monitor, myszkę oraz lampkę.

Wygodne stanowisko pracy
(fot. BuildWith Angga, źródło: unsplash.com)

W przypadku krzeseł warto wybrać takie, które są dedykowane pracy biurowej. Mają one wszelkie niezbędne udogodnienia, dzięki którym godziny spędzone przy komputerze nie będą obciążeniem dla kręgosłupa oraz nadgarstków. Należy do nich:

  • regulowana wysokość siedziska,
  • ruchome podłokietniki,
  • możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia.

Krzesło musi być też odpowiednio miękkie. Powinno być obszyte nieśliskim materiałem.

Co z dekoracjami?

Pokój, w którym będziesz pracował, powinien być pozbawiony krzykliwych dekoracji, które mogłyby rozpraszać Twoją uwagę. Wnętrze powinno być minimalistyczne, a jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu ozdób, zadbaj o to, aby były stonowane. Możesz zamieścić małe rośliny, organizery, pudełka lub takie rzeczy, które będą sprzyjały skupieniu i kreatywnemu pisaniu. Mogą to być plakaty z cytatami motywacyjnymi.

Miejsce Twojej pracy w domu powinno być jak najbardziej funkcjonalne i zaciszne. Zwróć uwagę na to, aby usunąć z niego przedmioty, które mogą wydawać dźwięki albo rzucać się przesadnie w oczy, a tym samym niepotrzebnie odciągać Cię od obowiązków.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Domenico Loia, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przeszkadza copywriterom w pracy zdalnej?
Co przeszkadza copywriterom w pracy zdalnej?
Rozważasz pracę copywritera w domu? Na te rzeczy musisz uważać!
Jakie są zalety reklam podświetlanych?
Jakie są zalety reklam podświetlanych?
Reklamy podświetlane są coraz popularniejsze i cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów.
Digital marketing – przewodnik dla nowicjuszy
Digital marketing – przewodnik dla nowicjuszy
Digital marketing wykorzystuje do promocji wszystkie rodzaje mediów cyfrowych. Sprawdzamy, jakie ma zalety i czy warto z niego korzystać.
Ostatnie wpisy