Home office. Jak urządzić domowe biuro?

Home office. Jak urządzić domowe biuro?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia zmieniła podejście do wielu aspektów naszego życia, w tym również do pracy. Tam gdzie to możliwe, już ponad rok temu pracownicy przeszli na tryb zdalny pracy. Coś, co jeszcze półtora roku temu było niemożliwe, dzisiaj jest codziennością.

Praca z domu brzmi jak sytuacja idealna – nie ma napiętej atmosfery, żaden z współpracowników nie przeszkadza, jednak przechodząc na home office należy wykazać się sporą samodyscypliną. Pomimo tego, że pozostajemy w swojej strefie komfortu, trzeba sobie tak zorganizować czas, aby wszystkie zadania zrealizować. Na efektywność naszej pracy bez wątpienia wpływa również otoczenie.

Jak stworzyć idealne miejsce do pracy podczas home office?

Po pierwsze – miejsce

Na ile to możliwe, wydziel w mieszkaniu osobną strefę. Pracowanie z laptopem na kolanach w łóżku, czy przy stole w kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem i ciężko wtedy o efektywną realizację zadań. W jednym z pokoi przeznacz na biuro. Jeśli metraż mieszkania Ci na to nie pozwala, zaaranżuj w jednym z pomieszczeń swoją strefę do pracy. Postaw mały stolik. Możesz nawet oddzielić swoje smart biuro od reszty mieszkania np. parawanem ozdobnym.

Zadbaj, żeby w miejscu pracy panował porządek. Warto zaopatrzyć się w planner na biurku, samoprzylepne karteczki, flamastry. Wtedy masz pewność, że żadne zadanie nie pominiesz. Wszelkie ważne zadania oraz pomysły przelewaj na papier. Dzięki temu nic Ci nie umknie.

źródło: pexels.com

Po drugie – oświetlenie

Światło sztuczne monitora nie wpływa dobrze na nasz wzrok. Szybko się męczy, co z kolei wpływa na naszą efektywność. Na tyle, na ile to możliwe, ustaw biurko w pobliżu naturalnego światła dziennego – np.przy oknie, przy balkonie, czy pod sufitowym świetlikiem. Wpadające promienie słoneczne przez okno wpływają na nasze samopoczucie i na efektywność.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś praworęczny ustaw biurko lewym bokiem w stosunku do źródła światła, jeżeli natomiast piszesz lewą ręką ustaw je bokiem prawym.

Jeśli natomiast nie masz możliwości, aby naturalne światło docierało do miejsca Twojej pracy, zainwestuj w lampkę biurkową, stojącą lub dobrą lampę sufitową. W kąciku miejsca Twojej pracy postaw na biurku lampkę z możliwością regulacji, którą możesz ustawić tak jak Ci wygodnie oraz w dobrej odległości.

Ważny również jest dobór żarówek. Najlepiej żeby były to żarówki o naturalnym odcieniu, który nie będzie męczył oraz drażnił Twojego wzroku, np. światło LED o barowej temperaturze w przedziale pomiędzy 4000 a 5000 K.

Po trzecie – meble

Wygodne meble to totalny must-have podczas pracy. Podczas kilkugodzinnego siedzenia przy biurku mogą ucierpieć nasze plecy oraz kark.

Na tyle, na ile to możliwe zaopatrz się podczas home office w stół/biurko, które będzie miało co najmniej 130 cm szerokości, a także około 85 cm głębokości oraz wysokości przekraczającej 75 cm. A co do wysokości – warto pamiętać o zasadzie” im jesteś wyższy, tym większa powinna być wysokość biurka”.

A co z fotelem?

Najczęściej polecane to fotele obrotowe o ergonomicznym kształcie. Umożliwia on zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas tylu godzin pracy. Podłokietniki, regulowana wysokość, możliwość przechylania fotelu – na te aspekty również zwróć uwagę podczas wyboru idealnego fotelu dla siebie.

Dodatkowym gadżetem, który również wpłynie na zachowanie właściwej pozycji podczas pracy to podnóżek biurowy, który zmniejsza zmęczenie mięśni i obciążenie nóg.

źródło: pexels.com

Po czwarte – atmosfera

Oprócz powyższych czynników, równie ważne podczas home office jest również atmosfera. Puste parapety, bałagan, czy białe parapety nie wpływają dobrze na nasz nastrój. Przemyć do swojego domowego biura trochę koloru i radości. Kwiat, np. palmę lub aloes w barwnej doniczce. Zieleń wprowadza do pomieszczenia spokój oraz oczyszcza powietrze. Nad biurkiem powieść obraz, fotografię lub postaw na tapetę ścienną we wzory.

Pamiętaj również o tym, aby tło za Tobą było jednolite. Będzie to mile widziane podczas rozmów video.

Czy home office zostanie z nami na dłużej?

Wielu z nas w ostatnim czasie poznało plusy i minusy zdalnej pracy. Czy tęsknimy za biurem w centrum miasta? Czy może wolimy domowe zacisze, swoje biurko i kawę z ulubionego kubka?

Jeszcze przed pandemią praca zdalna była jedną z najbardziej pożądanych. Według raportu CBRE już wtedy niespełna 70% millenialsów zadeklarowało, że praca zdalna to jeden z priorytetów jakim kierują się przy poszukiwaniu pracy. Jak podkreślili w badaniu – na poczet pracy zdalnej są w stanie zrezygnować z dodatkowych innych benefitów jakie oferuje pracodawca.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Solo Kolos - artykuły i urządzenia biurowe 26.08.2021

    Zgadzamy się z wymienionymi przez Panią punktami. Może warto dodać, po piąte, także wyposażenie i urządzenia biurowe. Meble i sprzęty powinny zwiększać ergonomię pracy w biurze. Chodzi o odpowiednio dobrane fotele, krzesła biurowe, podnóżki, podpórki pod plecy, podstawy pod urządzenia biurowe, dzięki którym wielogodzinna praca przy komputerze nie będzie obciążająca dla naszego zdrowia. Odpowiednia ergonomia zapewnia bardziej wydajną i efektywną pracę. Funkcjonalności dodadzą także tablice, będące wsparciem w aranżacji domowego gabinetu, ale też w ekspozycji ważnych notatek i przypomnień.

Rekomendowane
W czym może Ci pomóc wyszukiwarka synonimów?
W czym może Ci pomóc wyszukiwarka synonimów?
Pracujesz jako copywriter i szczycisz się lekkim piórem, ale czasami brakuje Ci słów? Skorzystaj z wyszukiwarki synonimów!
SEO lokalne: Jak pozycjonować małe biznesy w swoim regionie?
SEO lokalne: Jak pozycjonować małe biznesy w swoim regionie?
Oto kilka strategii, które warto wziąć pod uwagę.
Jak skutecznie wykorzystać kubki z logo w strategii marketingowej Twojej firmy?
Jak skutecznie wykorzystać kubki z logo w strategii marketingowej Twojej firmy?
Dowiedz się, jak kubki z logo mogą stać się potężnym narzędziem w marketingu Twojej firmy. Odkryj strategie zastosowania gadżetów promocyjnych w praktyce.
Ostatnie wpisy