Marketingowy slang? Sprawdź, jak rozmawiać z klientem

Marketingowy slang? Sprawdź, jak rozmawiać z klientem
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawne działanie w dynamicznej branży marketingu nie jest możliwe bez znajomości profesjonalnej terminologii. Jednak używanie branżowego żargonu nie w każdej sytuacji będzie dobrym pomysłem.

Praktycznie każde środowisko pracy tworzy swój własny, charakterystyczny dla konkretnego zawodu, a nawet stanowiska, profesjonalny „slang”. Najczęściej porozumiewają się w nim specjaliści z tych samych branż i sektorów, jednak dla ludzi niewtajemniczonych i początkujących w zawodzie niektóre z nich mogą być zupełnie niezrozumiałe. Dlatego niekoniecznie używanie ich w rozmowie z klientem może się sprawdzić.

Kilka podstawowych pojęć marketingowych

Ponieważ marketing obejmuje szeroki zakres działalności, różne jego gałęzie wykształciły własne słowniki pojęć i terminów branżowych. Po tym względem gdy mówimy o slangu marketingowym, mamy na myśli zjawisko bardzo bogate i różnorodne pod względem leksykalnym. Równocześnie jest ono mocno nasycone pożyczkami z języka angielskiego i stale się rozwija. Oto kilka pojęć, które warto znać.

Brand — dobrze zapamiętana marka, wywołująca wśród konsumentów szereg asocjacyjny i obejmująca kompleks pojęć (na przykład styl korporacyjny, reputacja, hasło i logo).

Lejek sprzedażowy – to droga, którą klient przechodzi od momentu, w którym po raz pierwszy zwrócił uwagę na produkt, do momentu dokonania zakupu.

Leady – użytkownicy wykazujący zainteresowanie działalnością Twojej firmy, czyli potencjalni nabywcy. Przedstawiciele tej kategorii są podzieleni na dwa rodzaje: zimne leady – ludzie, którzy po prostu się interesowali (np. wypełniając formularz na stronie), i gorące leady – ludzie już bezpośrednio współpracujący (na przykład, wcześniej kupowali produkt).

Grupa docelowa (CA) – grupa potencjalnych nabywców towarów lub usług. Przedstawicieli grupy docelowej łączą podobne cechy społeczno-demograficzne i psychograficzne, a cała komunikacja marketingowa ma na celu przyciągnięcie CA.

Proste terminy w sferze SEO

SEO (search engine optimization) – praca nad zwiększeniem widoczności strony w wyszukiwarkach. Optymalizacja SEO odbywa się poprzez spełnienie zaleceń i wymagań wyszukiwarek.

Optymalizacja zewnętrzna – kompleksowe działania mające na celu poprawę widoczności i pozycji strony, np. poprzez rejestrację w katalogach, zamieszczanie informacji prasowych itp.

Optymalizacja wewnętrzna – kompleksowe prace wykonywane bezpośrednio na stronie. Na przykład może to być poprawa jakości treści, tworzenie linkowania lub praca nad układami stron.

Indeksowanie witryny – odczytywanie przez roboty wyszukiwarek informacji na stronach zasobów internetowych i wprowadzanie danych do bazy.

Rdzeń semantyczny – to uporządkowany zestaw słów, wyrażeń i form słownych dokładnie charakteryzujących towary, usługi i rodzaj działalności witryny.

Proste terminy w sferze PPC

Reklama kontekstowa — reklama, która odpowiada treści strony, na której jest umieszczona.

Wskaźnik jakości – wystawiona przez system ocena reklam. Mierzy się w 10-punktowej skali w zależności od zgodności reklamy kontekstowej z ustalonymi wymaganiami i zapytaniami użytkowników.

Unikat (unikalny użytkownik) – użytkownik, który po raz pierwszy znalazł się na stronie w określonym czasie.

PPC (pay per click) – rodzaj reklamy internetowej, w której reklamodawcy płacą za każde kliknięcie dokonane przez użytkownika w celu przejścia na stronę.

Proste terminy w sferze content marketingu

Kotwica (anchor) –  jest częścią linku w postaci słowa lub frazy w kodzie HTML w tekście. Odgrywa ważną rolę w rankingu pozycji.

Wodność tekstu – procent treści słów, które nie niosą użytecznych informacji. Wskaźnik ten charakteryzuje jakość tekstu: im mniej wody, tym lepiej.

Sharing – rozpowszechnianie treści w sieciach społecznościowych za pomocą specjalnych przycisków (na przykład przycisku „Udostępnij”).

Jak rozmawiać z klientem – kilka wskazówek

1. Zrezygnuj z używania trudnego słownictwa branżowego. Zamiast tego, rozmawiaj ze swoim klientem w jego języku. Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie są specjalistami. Nawet jeśli chcesz wykazać się wiedzą ze swojej dziedziny, powinieneś zrezygnować z zasypywania klienta trudną i niejasną terminologią. Możesz w ten sposób osiągnąć odwrotny skutek i zniechęcić do siebie klienta.

2. Jeśli musisz wyjaśnić procesy i pojęcia branżowe, rób to na przykładach i obrazach. W miarę możliwości wizualizuj najbardziej złożone i kłopotliwe kwestie. Posiadając wiedzę teoretyczną i praktyczną, musisz wyjaśnić klientowi w zrozumiałym dla niego języku, od czego zależy sukces waszych wspólnych działań i strategii, nad którą pracujecie.

3. Pod względem zachowania nie schodź do poziomu klienta. Zachowaj swój styl i styl swojej firmy. Bądź maksymalnie profesjonalny i uprzejmy, nawet gdy klient taki nie jest.

4. Klient nie nasz pan i nie zawsze ma rację. Dlaczego? Klient płaci, owszem, ale za określone wyniki i to Ty, jako specjalista wiesz, jak je osiągnąć. Nie daj się pouczać w swojej dziedzinie, tylko dlatego, że klientowi coś się wydaje.

5. Nie poddawaj się zagrywkom typu: „Tak drogo? Inni biorą mniej”. Nie zaniżaj swojej ceny, bo klient postraszył Cię, że pójdzie do konkurencji albo twierdzi, że inni specjaliści zrobią to taniej. Znaj swoją wartość i wartość rynku. Inną formą tej zagrywki jest: „Sam mógłbym to zrobić”. Jeśli klient tak uważa, pozwól mu na to – niech wykaże się umiejętnościami. A poważnie, nie reaguj na takie prowokacje. Spokojnie wyjaśniaj wszystkie aspekty swojej pracy, którą realizujesz na zlecenie klienta.

Zdj. główne: Nick Morrison/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
W internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych aplikacji do sprawdzania pisowni i korekty tekstów. Podpowiadamy, z których warto korzystać.
Jak wybrać idealny design dla twojego indywidualnego swetra
Jak wybrać idealny design dla twojego indywidualnego swetra
Poznaj tajniki stworzenia unikalnego swetra, który idealnie odzwierciedli Twój styl i osobowość. Dowiedz się więcej o wyborze odpowiedniego projektu, kolorystyki i materiału.
Dobry duch każdej publikacji. Czym zajmuje się ghost writer?
Dobry duch każdej publikacji. Czym zajmuje się ghost writer?
Zajrzyj za kulisy pracy ghost writera i dowiedz się, czym dokładnie się zajmuje.
Ostatnie wpisy