Projektowanie 3D – na czym to polega?

Projektowanie 3D – na czym to polega?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Z każdym rokiem na rynek wchodzą coraz to nowsze technologie, które poprawiają jakość pracy wielu przedsiębiorstw. Jedną z takich technologi jest projektowanie 3D. Jest ono powszechnie wykorzystywane w wielu programach komputerowych wspomagających projektowanie. Dowiedz się, na czym dokładnie ono polega oraz jakie są jego zalety.

Na czym polega projektowanie 3D?

Projektowanie 3D to nic innego jak tworzenie trójwymiarowych obiektów geometrycznych za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. W celu zapisania danego projektu najczęściej stosowane są siatki wieloboków trójkątnych i czworokątnych. Każdy obiekt trójwymiarowy stworzony jest bowiem z połączenia określonej ilości wieloboków. W efekcie zostaje utworzona konstrukcja z siatki. Taka technika zapisu jest zdecydowanie najpowszechniejsza i najczęściej stosowana.

Gdzie wykorzystywane jest tego typu projektowanie?

Projektowanie 3D najczęściej stosowane jest  w budownictwie. Dzięki projektowaniu 3D możliwe bowiem jest stworzenie pełnego modelu przestrzennego i informacyjnego obiektu. Dodatkowo poprzez modelowanie 3D przedstawia się rzeczywiste wielkości, czy też lokalizacje, elementów konstrukcyjnych, architektonicznych oraz instalacji.

Największe zalety projektowania 3D

Największą zaletą projektowania 3D jest z całą pewnością możliwość szybkiego wykrycia ewentualnych błędów pojawiających się w projekcie. Dzięki temu Jeszcze przed fazą produkcyjną można te ewentualne błędy poprawić, co nie naraża klientów na dodatkowe koszty, wynikające z konieczności wycofania produkcji danego produktu. Ponadto dzięki projektowaniu 3D można przeprowadzić symulację różnych zachowań produktu w warunkach zbliżonych do rzeczywistości, co pozwala na przykład sprawdzić, czy dana maszyna będzie odporna na działanie trudnych warunków w trakcie pracy.

Etapy projektowania

W przypadku projektowania 3D, jak i w każdym innym rodzaju pracy z projektem, warto podzielić proces na etapy. Najczęściej wygląda to w ten sposób: pierwszym etapem jest Stworzenie koncepcji, czyli dokładne przemyślenie projektu, a także zaplanowanie konkretnych działań. Następnie przechodzi się do wizualizacji, czyli utworzenia i zaprezentowania gotowego projektu. Kolejnym etapem jest utworzenie prototypu, który pozwala na dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości i dokonanie niezbędnych modyfikacji. Na samym końcu następuje wdrożenie projektu.

Programy do projektowania 3D

Projektowanie 3D nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie programy komputerowe. Najbardziej znanym z nich jest oprogramowanie Corel, a konkretniej Corel CAD. Jest to niezawodny pakiet przeznaczony do  profesjonalnego szkicowania oraz projektowania, który spełni oczekiwania zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Pozwala on także na przekształcenie projektów dwuwymiarowych w grafiki trójwymiarowe. Jest to z pewnością narzędzie niezbędne przy tworzeniu projektów zgodnych ze specyficznymi wymaganiami, parametrami i standardami. Ponadto dzięki temu oprogramowaniu,  drukowanie 3D jest uproszczone za sprawą obsługi plików STL do zastosowania przy wydruku lub innych metodach finalizacji. 

Jeśli jesteś zainteresowany tym oprogramowaniem, koniecznie odwiedź stronę https://itmedia.pl/kategoria-produktu/oprogramowanie/producent-aplikacji/corel/coreldraw-graphics-suite/.

Zdjęcie główne: ZMorph3D/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biblia SEO. Jak pisać, żeby wyszukiwarka doceniła Twój tekst?
Biblia SEO. Jak pisać, żeby wyszukiwarka doceniła Twój tekst?
Chcesz, by Twoje teksty były wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania? Poznaj zasady pisania pod algorytmy i cechy dobrych tekstów SEO.
Jak efektywnie wykorzystać koszulki reklamowe do promocji Twojej marki?
Jak efektywnie wykorzystać koszulki reklamowe do promocji Twojej marki?
Przekonaj się, jak skutecznie wykorzystać koszulki reklamowe w marketingu Twojej firmy. Zrozum, jak odpowiednie strategie komunikacji mogą przekształcić proste ubranie w potężne narzędzie brandingu.
Jak ciekawie zaprezentować firmę w outdoorze?
Jak ciekawie zaprezentować firmę w outdoorze?
Szukasz ciekawego sposobu na promowanie Twojej marki? Przeczytaj o skutecznych formach reklamy zewnętrznej.
Ostatnie wpisy