Font czy jednak czcionka? Koniec odwiecznego sporu!

Font czy jednak czcionka? Koniec odwiecznego sporu!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Font czy może czcionka? Spór trwa od dawna, warto więc samemu dobrze poznać obydwa pojęcia, aby je zrozumieć i poprawnie używać.

Czcionka

Ruchomą czcionkę wynalazł kowal o imieniu Bi Sheng. Działo się to w XI wieku na Dalekim Wschodzie. W Europie upowszechniła się dopiero w XV w. Czcionka to metalowy prostopadłościan odlany ze stopu drukarskiego i jest podstawowym materiałem w technice druku wypukłego. Nakłada się na nią farbę drukarską, a następnie odbija na papierze. 

Font

Jest to komputerowy nośnik pisma zapisany w postaci elektronicznej, czyli, innymi słowy, czcionka, która nie jest wykuta w metalu, ale zapisana w postaci bitmapowej. To zestaw kształtów cyfrowych w jednym stylu, skalowanych do różnych rozmiarów. Co ciekawe, słowo font w języku angielskim również oznacza metalowy prostopadłościan używany w technice zecerskiej, ale fakt, że obecnie nie wykuwamy form liter w gorącym piecu, jest oczywisty dla wszystkich. Dlatego obcokrajowcy również radzą sobie z tym zaawansowanym problemem wieloznaczeniowości jednego słowa.

Zatem, czy popełniamy faux-pas, stosując zamiennie te dwa wyrazy zamiennie i czy jest to błąd rażący? Otóż nie do końca, choć typesetterzy mogą się z nami nie zgodzić. Warto traktować znaczenie tych dwóch słów jako ciekawostkę i mieć świadomość, że każda nowina technologiczna poprzedza inną. Historia typografii nie kończy się na Gutenbergu.

Zdj. główne: Alexander Andrews/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przeszkadza copywriterom w pracy zdalnej?
Co przeszkadza copywriterom w pracy zdalnej?
Rozważasz pracę copywritera w domu? Na te rzeczy musisz uważać!
Jak wybrać idealne studio do wynajęcia na sesję zdjęciową?
Jak wybrać idealne studio do wynajęcia na sesję zdjęciową?
Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak wybrać idealne studio do wynajęcia na sesję zdjęciową, gdzie poruszymy najważniejsze czynniki, które warto brać pod uwagę, aby zrobić świadomy wybór.
Z innej beczki: jak znaleźć dobrego copywritera?
Z innej beczki: jak znaleźć dobrego copywritera?
Wyłowienie z morza copywriterów naszego idealnego pierwszego pracownika to niełatwe zadanie. Dowiedz się, czym się kierować szukając copywritera.
Ostatnie wpisy