Dobór barw. Zestawienie kolorów pasujących do siebie

Dobór barw. Zestawienie kolorów pasujących do siebie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuka łączenia barw tylko pozornie wydaje się być prosta. Na szczęście także i tej umiejętności można się nauczyć. Przestrzegając kilku prostych reguł, już nigdy nie stworzymy gryzącej się kombinacji!

Urządzając mieszkanie czy wymyślając wygląd strony www, bardzo często stoimy przed dylematem, w jaki sposób połączyć poszczególne elementy. W szczególności kwestia koloru jest dla wielu osób bolączką. Nie wszystkie odcienie ładnie ze sobą harmonizują, nie każde się uzupełniają. Na szczęście światem barw rządzą określone reguły, które pozwalają na odpowiednie dobranie do siebie kolorów.

Jak łączyć barwy?

Punktem wyjścia do poprawnego łączenia kolorów jest zapoznanie się z kołem barw. Dzięki jego analizie i kilku sprawdzonym metodom zaczniemy poprawnie łączyć kolory. Na kole barw szukajmy trzech podstawowych zależności: kolorów analogicznych, komplementarnych i triady.

Kolory analogiczne to te, które na kole barw występują obok siebie w równym odstępie, komplementarne położone są naprzeciwko siebie, a kolorystyczna triada to trójkąt wpisany w koło barw, którego wierzchołki wskazują 3 barwy. Jeśli będziemy się kierować tymi prostymi zasadami, na pewno uzyskamy pożądany efekt. Dobrane kolory będą ze sobą harmonizować.

Kolorystyczne łamanie schematów

Pomimo zasad i reguł kolorystycznych designerzy, architekci wnętrz i projektanci mody lubią łamać utarte schematy. Bardzo często napotykamy w sklepach i katalogach kontrastowe, gryzące się i odważne kombinacje kolorystyczne. Przykładem takiego kolorystycznego szaleństwa jest łączenie czerwieni z różem czy fuksją. Mimo pierwszego odczucia chaosu zestawienie to jest przemyślane i wynika z łączenia kolorów analogicznych.

Kolorystyczna triada

Dzięki kolorystycznej triadzie możemy bez lęku o efekt łączyć z sobą trzy kolory. Przesuwając trójkąt na kole barw, jego wierzchołki wskazują barwy, które dobrze do siebie pasują. Kolory pasujące do siebie według tego zestawiania to na przykład:

  • fiolet, turkus i jasny pomarańczowy;
  • zielony, pomarańczowy i fioletowy;
  • żółty, czerwony pomarańcz i głęboki niebieski.

Kolory komplementarne

Kolory komplementarne znajdują się na przeciwległych względem siebie krańcach koła barw. Komplementarne barwy, jak sama nazwa wskazuje, uzupełniają się wzajemnie. Ich połączenie stwarza wrażenie spójności i wykończonej całości. Efektem komplementarnego połączenia barw są takie zestawienia jak:

  • turkusowy z ognistą czerwienią;
  • fuksja i butelkowa zieleń;
  • intensywny róż i mięta;
  • żółty i fioletowy;
  • soczysta zieleń i fioletowy;
  • granatowy i pomarańczowy.

Połączenie kolorów według zasady komplementarności to rozwiązanie dla osób odważnych, które mają ochotę zaszaleć z intensywnymi barwami. Przestrzegając te prostej reguły, zawsze będziemy mieć pewność, że wybrane przez nas zestawienia kolorystyczne są prawidłowe.

Łączenie odcieni tego samego koloru

Połączenie monochromatyczne to łączenie różnych odcieni tego samego koloru. Na palecie barw są to kolory umieszczone w jednym rzędzie – w górę – patrząc od środka koła. Te kolory idealnie ze sobą współgrają i harmonizują. Decydując się na ich połączenie w obrębie jednego pomieszczenia lub stylizacji, zawsze mamy pewność dopasowania. Połączenie monochromatyczne wcale nie musi być nudne. Jaśniejszy kolor będzie tworzył subtelne tło, a ciemniejszy będzie bardziej przykuwał uwagę. Dzięki bazie kolorystycznej o tej samej nucie, co intensywna barwa, wrażenie spójności będzie jeszcze mocniejsze.

Zdj. główne: Helena Lopes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chcesz nagrywać ciekawe Instastory? Zastosuj te wskazówki
Chcesz nagrywać ciekawe Instastory? Zastosuj te wskazówki
Ciekawe Instastory? To możliwe! Sprawdź nasze porady.
„Leżakowanie” tekstu. Co to jest i jak może ulepszyć Twoje pisanie?
„Leżakowanie” tekstu. Co to jest i jak może ulepszyć Twoje pisanie?
Co to jest leżakowanie tekstu? Jak może wpłynąć na lepszy warsztat pisarski? Sprawdź nasze wskazówki!
Tworzenie skutecznej strategii content marketingowej dla firm z branży poligraficznej
Tworzenie skutecznej strategii content marketingowej dla firm z branży poligraficznej
Zdobądź przewagę konkurencyjną dzięki efektywnej strategii content marketingowej dla biznesu poligraficznego. Poznaj najlepsze praktyki i techniki dla branży drukarskiej.
Ostatnie wpisy