Monitor dla grafika – jakie powinien mieć parametry?

Monitor dla grafika – jakie powinien mieć parametry?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Monitor oraz myszka komputerowa to dwa najważniejsze narzędzia pracy grafika. Dobry sprzęt jest podstawą wygody, ale także efektywności w pracy. Na sprzęcie służbowym nie można oszczędzać, ponieważ to on sprawia, że praca przebiega sprawniej, szybciej i przyjemniej. Zobacz, jakie parametry powinien mieć monitor dla grafika komputerowego. 

Kolory przede wszystkim  

Jednym z najważniejszych elementów pracy grafika komputerowego są kolory. Barwy na projekcie muszą być zgodne z rzeczywistością, monitor nie może przekłamywać kolorów, ponieważ wtedy będzie nieskuteczny. Minimalnym wymogiem dla monitora graficznego jest paleta sRGB, jednak nie jest to najlepszy wybór. Do celów profesjonalnych o wiele lepszym wariantem będzie palety Adobe RGB, która zapewnia pełniejszy i wyższy poziom odwzorowania. Dodatkowo zawiera ona szersze spektrum zieleni, co jest szczególnie ważne podczas obróbki zdjęć czy przygotowywania materiałów do druku. Niezwykle ważna jest też kalibracja kolorów, która pozwala na wyświetlanie jak najbliższej rzeczywistości palety barw. Dzięki kalibracji monitor wyświetla obraz o zadanych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji odcieni. Wiele modeli monitorów idealnych do pracy dla grafika, w różnych przedziałach cenowych, znajdziesz w sklepie AVPoint.   

Wysoka rozdzielczość i przekątna ekranu   

Ekran, klawiatura i głośniki
(fot. Niclas Illg / unsplash.com)

Ekran monitora dla grafika komputerowego powinien mieć minimum 24 cale, jednak najbardziej optymalnym rozmiarem będzie 27 cali. Ta minimalna przekątna zapewnia komfort podczas pracy i większe możliwości rozłożenia narzędzi na ekranie. Większa przekątna ekranu to także większy i wygodniejszy obszar pracy. Przyjmuje się, że monitor im większy, tym lepszy, jednak dla zdrowia Twoich oczu najlepiej jest wybrać ekran, który jesteś w stanie ogarnąć wzrokiem w całości, bez konieczności poruszania głową. Skoro już mowa o rozdzielczości, dla monitora graficznego powinna ona wynosić minimalnie 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD.   

Rodzaj matrycy   

Również rodzaj matrycy ma znaczenie. Jeszcze do niedawna dla grafików obowiązkowa w monitorze była obecność matrycy IPS. Obecnie na rynku pojawiły się matryce VA. Jest to ogniwo łączące między matrycami IPS a TN. Matryce VA oferują najgłębszą czerń oraz na najszersze kąty patrzenia, a co za tym idzie, tę samą jakość obrazu, bez względu na Twoje położenie. Modele monitorów z matrycą VA oraz zakrzywionym ekranem są również nieco tańsze niż inne rodzaje matryc.  

Wykończenie powłoki monitora  

Istotną kwestią jest także rodzaj wykończenia powłoki ekranu. Powłoka błyszcząca jest zdecydowanie lepsza, jeśli chodzi o oddawanie realistycznych kolorów. Z kolei matowa matryca jest zdrowsza i mniej męcząca dla oczu. Wykończenie nie odbijające światła pozwala na dłuższą pracę przy monitorze bez niebezpiecznego dla wzroku wysiłku. W pracy przy komputerze konieczne jest dbanie o zdrowie, dlatego lepiej wybrać matowy monitor. 

Stanowisko do pracy grafika komputerowego
(fot. Anthony Tedja / unsplash.com)

Funkcje dodatkowe  

Poza podstawowymi parametrami technicznymi, takimi jak rozdzielczość czy palety kolorów, ważne są również dodatkowe funkcje, które znacząco ułatwiają pracę. Takim parametrem jest na przykład stabilizacja jasności, która pozwala na błyskawiczne przywrócenie poziomu jasności monitora, a tym samym szybki powrót do pracy po ponownym włączeniu komputera lub wyjściu z trybu uśpienia. Również port USB jest przydatnym, lecz nie koniecznym udogodnieniem. Każdy komputer posiada taki port, lecz wejście na pendrive w monitorze oszczędza grafikowi skłonów i rozproszeń podczas pracy.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Pekic / E+ / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poprawki do tekstu. Jak dogadać się z klientem, żeby nie zwariować?
Poprawki do tekstu. Jak dogadać się z klientem, żeby nie zwariować?
Jeśli pracujesz jako copywriter, z pewnością zdarza się, że dostajesz tekst do poprawki. Jak dogadać się z klientem w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Aplikacje do tworzenia tekstów, które wspomogą Twoją koncentrację
Aplikacje do tworzenia tekstów, które wspomogą Twoją koncentrację
Potrzebujesz pomocy w skupieniu się na pisaniu? Te programy mogą Cię wesprzeć.
Korekta tekstu. Jak powinna wyglądać i czym różni się od redagowania?
Korekta tekstu. Jak powinna wyglądać i czym różni się od redagowania?
Korekta i redakcja tekstu przez wielu laików są używane zamiennie. To jednak dwa jakościowo różne i szalenie ważne etapy pracy z tekstem. Dowiedz się, czym się różnią!
Ostatnie wpisy