Dlaczego spójny design marki jest tak ważny?

Dlaczego spójny design marki jest tak ważny?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie, gdy konsument może wybierać produkt spośród wielu podobnych, producent musi wyróżniać się i przyciągać uwagę. Jednym z podstawowych narzędzi do osiągnięcia tego jest odpowiedni design marki.

Design marki to zbiór wszystkich wizualnych elementów – logo, kolorystyka, typografia, kompozycja graficzna, styl – które tworzą jej rozpoznawalny wizerunek. Wchodzą w identyfikację wizualną, opakowania i etykiety, wizytówki, stronę internetową i konta w mediach społecznościowych, projekt reklam i gadżetów promocyjnych, wygląd lokali itd.

W zależności od obszaru działalności firmy można tworzyć też dodatkowe elementy, na przykład firmowe uniformy lub samochody. Aby design spełniał swoje zadanie, musi być atrakcyjny, łatwy w odbiorze i oryginalny, ale też spójny.

Jaką rolę pełni design marki?

Jak już wspomnieliśmy, odpowiedni design pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, ale to nie jedyna jego funkcja. Pomaga również:

Lepiej zapamiętywać produkt i;

 • wpływać na grupę docelową;
 • kształtować pozytywne nastawienie do marki;
 • budować przywiązanie konsumentów;
 • skutecznie komunikować się z klientami;
 • zmniejszyć koszty reklamy i promocji.

Podstawowe wymagania dotyczące designu marki

Trzeba pamiętać, że sama estetyka nie wystarczy, by design był skuteczny! Potrzebny jest zestaw wstępnych badań preferencji odbiorców docelowych, doświadczenia konkurencji, cechy marki, cechy produktu itp. Bez tej wiedzy projekt nie będzie związany z konkretną firmą i jej produktami, co oznacza, że pozostanie niczym więcej niż ładną grafiką. Każda marka jest inna. Z tego powodu proces tworzenia jest bardzo indywidualny. Niemniej można wyróżnić kilka cech, które powinien mieć dobry design.

 • Łatwo zapada w pamięć. Elementy komunikacji wizualnej powinny być proste i łatwe w odbiorze. Muszą też być wyraźnie różne od tych, stosowanych przez konkurencję.
 • Oddaje charakter marki. Daje odbiorcy informacje o charakterze marki i jej produktu.
 • Jest atrakcyjny dla odbiorców. Zabawny lub kreatywny pomysł jest wartością dodaną, tworzy emocjonalne przywiązanie, przyczynia się do wzrostu sprzedaży.
 • Jest spójny. To znaczy, że wszystkie elementy budujące design są ze sobą zgodne, logicznie się dopełniają, tworzą harmonijną całość.

Elementy spójnego designu

Kolorystyka. Zacznij od wybrania palety, która najlepiej charakteryzuje Twoją markę. Wybierz z niej 2-3 kolory, które staną się podstawą Twojego designu. Pamiętaj, że muszą dobrze prezentować się w wielu sytuacjach i przestrzeniach. Spójne wykorzystanie kolorów w designie marki najlepiej widać na przykładzie firm telekomunikacyjnych – salony Plus, Orange, T-Mobile czy Play są rozpoznawalne z daleka właśnie dzięki swoim kolorom. Kolory możesz trochę zmodyfikować na potrzeby konkretnych kampanii, ale warto postawić na jedną barwę, która będzie pojawiała się we wszystkich projektach albo jako dominanta, albo jako akcent kolorystyczny, jak czerwony w materiałach Coca-Coli, zielony w Tymbarku czy niebieski w kampanii Żywiec Zdrój.

Logo. Zawsze i konsekwentnie stosuj jedną wersję logo na wszystkich materiałach promocyjnych, produktach, stronach internetowych czy kontach w social media. Oczywiście dopuszczone jest używanie wersji uproszczonej, np. czarno-białej. To niejako podpis marki, jej symbol, do którego w pierwszej kolejności przywiążą się konsumenci i który będzie zaznaczał miejsce Twojej firmy na rynku, w sklepach, w sieci, na różnych wydarzeniach itd.

Typografia. W tym wypadku również warto postawić na 2, maksymalnie 3 fonty, które będą powtarzały się w reklamach, postach, w sklepie, na blogu, produktach i stronach w sieci itd. Z charakterystycznego fontu korzysta, np. Nike czy Ikea.

Przy tworzeniu kampanii reklamowych spójność mogą tworzyć też inne elementy, np.:

 • kompozycja i układ elementów graficznych jak w reklamach Żabki;
 • powtarzający się symbol jak przecinek w materiałach Empiku;
 • styl jak minimalizm w produktach i na stronach Your Kaya.

Dlaczego spójność designu jest ważna?

Powtarzalność i zgodność elementów graficznych we wszystkich wizualnych elementach działalności firmy jest bardzo ważna, ponieważ pomaga jej budować solidny i rozpoznawalny wizerunek i utrwalać go w świadomości odbiorców. Spójny aspekt wizualny sprawia też, że konsumenci bardziej przywiązują się do danej marki, co wpływa na zwiększenie ich zaangażowania oraz lojalności.

Brak spójności może dezorientować ludzi, którzy za każdym razem muszą jakby zapoznać się z marką na nowo. Oznacza to, że spójny design zmniejsza obciążenie poznawcze odbiorców. Pełni rolę swojego rodzaju drogowskazu, który pomaga im znaleźć produkt marki w sklepie lub w sieci. Charakterystyczne elementy graficzne są uniwersalną informacją dla odbiorców w każdym kraju, w którym działa firma, na przykład bez względu na kraj bez trudu zidentyfikujemy sklep Ikea, restaurację McDonald’s czy salon Nespresso.

Zdj. główne: Brad Neathery/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oszustwo w przebraniu. Czym jest clickbait?
Oszustwo w przebraniu. Czym jest clickbait?
Kilka słów o clickbaicie, czyli jak nie stać się kolejną płotką w internetowym oceanie i jak nie stracić zaufania klientów.
Praktyczne porady na efektywne wyposażenie domowego biura
Praktyczne porady na efektywne wyposażenie domowego biura
Poznaj sekrety efektywnego wyposażenia domowego biura. Inspirujące pomysły i praktyczne rozwiązania, które pomogą Ci stworzyć produktywne miejsce do pracy.
Jak wybrać właściwy dyspenser do taśm pakowych dla twojego sklepu?
Jak wybrać właściwy dyspenser do taśm pakowych dla twojego sklepu?
Wybierz dyspenser do taśm pakowych, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby. Dowiedz się jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, aby zakup był optymalny dla Twojego sklepu.
Ostatnie wpisy