Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu

Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W języku polskim nie brakuje pułapek, a błędy zdarzają się każdemu. Wertowanie słowników bywa żmudne, dlatego jeśli chcesz w szybki i prosty sposób sprawdzić poprawność swojego tekstu, skorzystaj z internetowych aplikacji. Sprawdzamy, na które warto zwrócić uwagę.

Internetowe korektory tekstu pomagają unikać różnego rodzaju błędów podczas pisania wszelkich tekstów – szkolnych i studenckich prac, rozprawek, esejów i artykułów. Warto ich używać, nawet gdy wydaje nam się, że opanowaliśmy już wszystkie zasady polskiej gramatyki. Dzięki tym narzędziom sprawdzanie naszych tekstów będzie łatwiejsze i szybsze.

W internecie znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne programy do sprawdzania pisowni. Większość z nich poprawia literówki oraz błędy orto­gra­ficz­ne, sty­li­stycz­ne i inter­punk­cyjne. Niektóre aplikacje pomogą nam także usunąć błędy typograficzne, na przykład podwójne spacje. Przedstawiamy kilka programów, z których warto korzystać podczas pisania swoich tekstów.

Orto­graf

Orto­graf.pl to bezpłatne narzędzie, które umożliwia poprawienie błę­dów orto­gra­ficz­nych, lek­sy­kal­nych, skła­dnio­wych, fra­ze­olo­gicz­nych, fone­tycz­nych, inter­punk­cyj­nych, a nawet typo­gra­ficz­nych. Program zwraca uwagę również na niepoprawny szyk wyrazów czy wyłapuje literówki i błędnie odmienione wyrazy. Ortograf jest dostosowany do języka polskiego, ale w aplikacji możemy sprawdzić teksty aż w 28 języ­kach. Stronę obsługuje się intuicyjnie, nie musimy też przejmować się limitami znaków w sprawdzanym tekście. A jeśli chcielibyśmy poszerzyć swoją językową wiedzę, to możemy skorzystać z dostępnych materiałów edukacyjnych.

LanguageTool

Lan­gu­age­Tool funkcjonuje jako roz­sze­rze­nie do prze­glą­darki, dzięki czemu sprawdza tekst na bieżąco, już podczas pisania. Dzięki temu nie musimy kopiować naszej pracy i wklejać jej do aplikacji. Z Lan­gu­age­Tool możemy korzystać za darmo, ale jeśli chcielibyśmy mieć dostęp do jego wszyst­kich funk­cji, musimy wykupić wer­sję roz­sze­rzo­ną, która pozwala na sprawdzenie jednorazowo większej liczby znaków. Program sprawdza teksty w 28 różnych językach, wskazuje błędy orto­gra­ficzne, lek­sy­kalne, interpunkcyjne i fra­ze­olo­giczne. Jest regularnie aktu­ali­zo­wany.

Zecerka

Zecerka dba przede wszystkim o poprawny skład tekstu, co oznacza, że skupia się na błędach typo­gra­ficz­nych. Taki program pomoże nam stworzyć jak najbardziej przej­rzy­sty i czy­telny tekst. Na stronie sami ustawiamy funkcje, które nas interesują, na przykład dzielenie wyrazów, przenoszenie sie­rot z końca wierszy, zamienianie dywizów na półpauzy czy usu­wa­nie podwój­nych spa­cji i spa­cji sprzed zna­ków inter­punk­cyj­nych. 

Korek­tor Tek­stu

Z Korek­tora Tek­stu możemy korzystać na dwa sposoby – w postaci roz­sze­rze­nia do prze­glą­darki Chrome albo w wer­sji online. Aplikacja pomoże nam poprawić błę­dy orto­gra­ficz­ne i inter­punk­cyj­ne, poza tym umożliwia eks­port plików do for­ma­tów pdf i doc. Dodatkowym udogodnieniem, które oferuje narzędzie, są słowniki: synonimów i wyra­zów wła­snych. Ciekawą funkcją jest sta­ty­styka tek­stu, pozwalająca okre­ślić sza­cun­kowy czas prze­czy­ta­nia danej tre­ści na głos. Może się to przydać zwłaszcza podczas przygotowywania referatów bądź przemówień, które będziemy wygłaszać przed publicz­no­ścią.

Zdj. główne: StartupStockPhotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć dobry tekst na firmowy landing page?
Jak stworzyć dobry tekst na firmowy landing page?
Na landing page użytkownik trafia po kliknięciu Twojej reklamy. Jak go do tego zachęcić? I co musi zawierać dobry landing page? Podpowiadam
Początki w copywritingu. Jak zdobyć pierwszego klienta?
Początki w copywritingu. Jak zdobyć pierwszego klienta?
Najlepsza rada dla początkującego copywritera? Odwaga i inicjatywa! Poznaj proste metody na szybkie pozyskanie pierwszego klienta!
Jak efektywnie wykorzystać foliowe naklejki w strategii marketingowej twojej firmy?
Jak efektywnie wykorzystać foliowe naklejki w strategii marketingowej twojej firmy?
Odkryj skuteczność foliowych naklejek w budowaniu marki twojej firmy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak implementować je w swojej strategii marketingowej.
Ostatnie wpisy