Kolorowy zawrót głowy. Te strony pomogą Ci dobrać odpowiednie barwy dla grafiki

Kolorowy zawrót głowy. Te strony pomogą Ci dobrać odpowiednie barwy dla grafiki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór kolorów jest jednym z najważniejszych elementów każdego projektu wizualnego – określa jego styl, przyciąga odbiorcę i pomaga oddziaływać na jego zmysły.

Praca z kolorem jest często trudnym i czasochłonnym procesem, ale ma kluczowe znaczenie dla odbioru projektu. Interpretacja koloru zależy nie tylko od naszej percepcji wzrokowej, ale także od naszego nastroju. W związku z tym bardzo ważne jest, aby kolory połączone ze sobą na pierwszy rzut oka wyglądały harmonijnie. O tym, jakie zasady rządzą kolorami w grafice i jak uniknąć barwnego chaosu dowiesz się tutaj.

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych serwisów, które pomagają stworzyć odpowiednią paletę barw najbardziej pasujących do naszego projektu. Stanowią źródło inspiracji i znacznie upraszczają proces wyboru pożądanego rozwiązania kolorystycznego. Przedstawiamy kilka z nich.

Adobe Color

Jest jednym z najbardziej znanych zasobów do pracy z kolorami. Zawiera ogromną bibliotekę gotowych motywów kolorystycznych. Możesz wybrać dowolny z nich lub, przesyłając obraz, który Ci się podoba, stworzyć własną paletę.

Każdy proponowany motyw składa się z pięciu kolorów, które są połączone zgodnie z jedną z zasad harmonii barw. Przesuwając znaczniki na kole barw, możesz uzyskać inny kolor, ton, nasycenie i jasność.

Niewątpliwą zaletą Adobe Color jest obecność wtyczki w edytorze graficznym Adobe Photoshop. Oznacza to, że możesz pracować z Adobe Color online lub za pomocą programu Adobe Photoshop na swoim komputerze.

COLOURlovers

Popularny serwis używany przez profesjonalnych projektantów, początkujących i amatorów. Biblioteka COLOURlovers zawiera ponad 2 miliony palet kolorystycznych utworzonych przez użytkowników z całego świata.

Możesz skorzystać z gotowych propozycji lub stworzyć swój wariant. Wystarczy przesłać do programu obraz, z którego chcesz „wyciągnąć” kolory.

Oprócz tego COLOURlovers jest pełen przydatnych informacji – znajdziesz tutaj najnowsze informacje z dziedziny projektowania, oraz pomocne grupy omawiające różne zagadnienia pracy z kolorem.

ColRD

Znajdziesz tu ogromną bibliotekę kolorów i odcieni, palet, gradientów, wydruków opracowanych przez innych użytkowników. To niewyczerpane źródło inspiracji i prawdziwa uczta dla oczu.

W zakładce „Utwórz” możesz stworzyć swój niestandardowy kolor, paletę lub gradient, zmieniając wartości RGB i HSL lub poprzez wgranie gotowego obrazu. Program podzieli go na kolory i ich odcienie, których następnie możesz użyć do tworzenia pożądanej palety.

Color Hunt

Oferuje starannie wyselekcjonowaną i codziennie aktualizowaną kolekcję pięknych palet. Rozszerzenie Color Hunt możesz dodać do Chrome, aby otrzymać nową paletę kolorów przy każdej aktualizacji okna przeglądarki.

Scale

Program pozwala na wygenerowanie dowolnej palety kolorystycznej. Dodatkowo oferuje szeroki zakres możliwości zmiany jej ustawień – możesz zwiększyć lub zmniejszyć nasycenie, jasność, odcień, a nawet liczbę pożądanych kolorów. Możesz też zmienić kolor tła, aby zobaczyć, jak paleta prezentuje się w różnych wariantach.

Muzli colors

Ten niesamowity generator palet kolorów od InVision pozwala wprowadzić kod koloru i automatycznie generuje na jego podstawie sześć różnych palet: podobne kolory, monochromatyczne, komplementarne, losowe, triada i tetrada. Co więcej, gdy najedziesz kursorem na sugerowane kombinacje kolorów, zobaczysz, jak wyglądałyby na stronie Muzli colors.

Coolors.co

Przyjemny i łatwy w użyciu generator palet – za każdym razem, gdy naciśniesz spację, generowana jest nowa paleta i kontynuujesz, aż znajdziesz coś, co Ci odpowiada. Wybrany zestaw możesz edytować. Po najechaniu kursorem na konkretny kolor pojawia się małe menu, które pokazuje jego gradację. Oprócz tego pozwala edytować barwy ręcznie lub zamienić na inny kolor w palecie. Numer koloru, a nawet jego nazwa są zawsze widoczne.

Przycisk „Eksploruj” pokazuje gotowe palety innych użytkowników, które również możesz edytować i zapisać.

Picular

Ciekawe i nietypowe urządzenie, które pozwala stworzyć paletę kolorów na podstawie określonego słowa lub motywu? Wystarczy, że wpiszesz w polu dowolne słowo, a system wyodrębni dwadzieścia najlepszych zdjęć z Google, wybierając Główny kolor z każdego obrazu.

Odpowiednio dobrana paleta kolorystyczna pomoże Ci stworzyć pożądany wizerunek firmy, zwiększyć sprzedaż, wzbudzić zaufanie, przyciągnąć nowych odbiorców na stronę i wywołać w nich konkretne emocje. Rozpoczynając pracę nad dowolnym projektem wizualnym, w pierwszej kolejności powinieneś wybrać taką kombinację kolorów, która będzie najlepiej oddawała charakter Twojej działalności lub produktu oraz to, co chcesz przekazać.

Sprawdź również: Aplikacje, które pomogą Ci wybrać idealny font.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Anna Efetova / Moment / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Home office. Jak urządzić domowe biuro?
Home office. Jak urządzić domowe biuro?
Zobacz jak stworzyć idealne domowe biuro podczas home office.
Co jest skutecznym pozycjonowaniem lokalnym?
Co jest skutecznym pozycjonowaniem lokalnym?
Współczesny świat handlu i usług wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze do niedawna. Kilka lat temu przeważały standardowe sklepy stacjonarne oraz punkty usługowe, teraz jednak coraz więcej przedsiębiorców przenosi się do sieci. E-handel największą popularność zyskał wśród właścicieli firm, w których można dochody generować zdalnie, tj. realizując usługi lub sprzedaż na odległość. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Zlecenia dla grafika. Gdzie ich szukać?
Zlecenia dla grafika. Gdzie ich szukać?
Jesteś wolnym strzelcem i szukasz zamówień z projektowania graficznego? Zajrzyj i sprawdź, jak znaleźc zamówienia dla siebie!
Ostatnie wpisy