Korektor tekstu online. Jak korzystać z iKorektora?

Korektor tekstu online. Jak korzystać z iKorektora?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Według tegorocznego raportu najczęstszych błędów językowych w Internecie polscy internauci mylą się dziennie ponad 14 tysięcy razy. To o 18% więcej niż rok temu.

Niestety problem ten nie dotyczy tylko przeciętnych odbiorców, ale też twórców treści. Coraz więcej błędów ortograficznych, fleksyjnych, interpunkcyjnych, a nawet stylistycznych pojawia się na blogach, serwisach informacyjnych, w postach na portalach społecznościowych, a nawet treściach reklamowych. Niskiej jakości content kształtuje wiedzę użytkowników i utrwala w ich pamięci błędy. Dlatego warto zatroszczyć się o poprawność językową tekstów, które umieszczamy w sieci. Z pomocą przychodzą internetowe korektory, a jednym z nich jest iKorektor – projekt stale rozwijany od 2013 roku. Obecnie oferuje szereg ciekawych możliwości i może okazać się nieocenioną pomocą w tworzeniu bezbłędnego contentu.

iKorektor – jak działa?

Korektor ma przyjazny dla użytkownika i prosty w obsłudze interfejs. Pola tekstowe przypominają kartkę w linie, co nadaje im ciekawy i oryginalny wygląd. Po lewej wpisujemy lub wklejamy treść, którą chcemy sprawdzić – jej objętość nie może przekraczać 5000 znaków. Naciskamy przycisk „autokorekta” i po chwili wersja poprawiona pojawia się po prawej stronie z kolorowymi znacznikami błędów i sugestiami. Po najechaniu na wybrane słowo możemy zobaczyć jakie zmiany zostały wprowadzone i ewentualnie cofnąć te, z którymi się nie zgadzamy lub ręcznie wprowadzić własne poprawki (które również możemy w łatwy sposób cofnąć). Gdy tekst jest gotowy, wystarczy skopiować go za pomocą przycisku „Kopiuj”.

Zakreślanie błędów na czerwono
(fot. Maica / E+ / Getty Images)

Jak odczytywać oznaczenia kolorystyczne?

Korektor używa kilku kolorów dla oznaczenia konkretnych błędów i działań. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę i pozwala na szybkie znalezienie interesujących nas słów, a także określenie, jakich błędów popełniliśmy najwięcej. Co oznaczają konkretne barwy?

  • zielony – słowo poprawione przez program;
  • ciemnozielony – słowo poprawione przez użytkownika;
  • niebieski – słowo poprawne, ale być może wymagające poprawki ze względu na kontekst użycia;
  • zielono-niebieski – podobnie jak wyżej słowo może wymagać jakichś poprawek kontekstowych, ale zostało też częściowo poprawione przez korektor;
  • pomarańczowy – słowo błędne, dla którego korektor proponuje kilka wariantów poprawy do wyboru;
  • zielono-pomarańczowy – słowo błędne z propozycją poprawek jak wyżej, ale też częściowo automatycznie zmienione;
  • różowy – słowo błędne, którego nie udało się poprawić lub odnaleźć w słowniku, bez sugestii poprawek;
  • szary – słowo, w którym użytkownik cofnął korektę.

Korektor sprawdza i automatycznie poprawia interpunkcję, ortografię, błędy gramatyczne, typograficzne oraz literówki. Dodaje także brakujące znaki diakrytyczne i wskazuje niektóre błędy kontekstowe.

iKorektor w wersji Pro

W darmowej wersji podstawowej program oferuje automatyczną korektę prawie wszystkich błędów, daje pełny dostęp do reguł sprawdzania pisowni, a także gwarantuje ochronę prywatności danych z wprowadzonych treści. Wersja Pro zwiększa limit objętościowy oraz ilościowy sprawdzanych tekstów – użytkownik może wprowadzać dowolną ilość treści, każdorazowo do 15 tysięcy znaków. Dla porównania w wersji podstawowej wartości te są ograniczone do 5 tysięcy (maksymalna objętość jednego tekstu) i 15 tysięcy (limit dzienny). Wariant pro ściąga również ograniczenia czasowe, czyli wymuszoną 5-minutową przerwę po 5 wykonanych korektach. Cena iKorektora w wersji premium nie jest wygórowana – w pakiecie pojedynczym za maksymalnie 10 dni zapłacimy 6,90, a w pakiecie okresowym za cały rok 100,90 zł. Nie są to jednak jedyne opcje pakietowe. Każdy może wybrać najwygodniejszą dla siebie, zaczynając od jednego dnia na próbę.

Dodatki do przeglądarek i pluginy

Właściciele witryn mogą dodać opcję poprawy błędów do funkcjonalności swoich stron, korzystając z gotowego pluginu, a dla twórców aplikacji dostępny jest API korekty tekstu.

iKorektor oferuje także rozszerzenia do przeglądarek Chrome, Firefox i Opera, dzięki którym można sprawdzać błędy w polach tekstowych oraz treściach na niemal każdej stronie internetowej. Wystarczy z menu kontekstowego wybrać „Aktywuj przycisk iKorektora”, a następnie użyć go na wybranym polu tekstowym lub treści. Sprawdzony i poprawiony tekst otworzy się w nowym oknie.

Oprogramowanie nie jest doskonałe, ale funkcje iKorektora są wciąż ulepszane. Każdy użytkownik może przesłać do twórców swoje uwagi i sugestie lub zgłosić zauważony błąd za pomocą przycisku bezpośrednio pod sprawdzonym tekstem albo formularza kontaktowego. Jednak już w tej chwili praca z narzędziem jest bardzo przyjemna i intuicyjna, a projekt jest na dobrej drodze, by stać się jednym z najlepszych korektorów online.

Szukasz narzędzi, które ułatwią Ci pracę copywritera? Sprawdź też TOP 10 narzędzi dla copywritera.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Anna Auza / Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile w 2021 roku zarabia polski copywriter?
Ile w 2021 roku zarabia polski copywriter?
Zastanawiasz się, czy wejść w zawód copywritera i czy to się opłaci? Poznaj główne czynniki wpływające na jego zarobki i perspektywy finansowe w branży na bieżący rok.
Jak kulturalnie pokazać klientowi, że nie ma racji?
Jak kulturalnie pokazać klientowi, że nie ma racji?
Komunikacja z klientem to nie tylko ustalanie stawki i odbieranie zleceń. Jak uprzejmie poprawiać błędy klienta?
Jak skutecznie wykorzystać personal branding w sprzedaży na LinkedIn?
Jak skutecznie wykorzystać personal branding w sprzedaży na LinkedIn?
Odkryj moc personal brandingu w sprzedaży na LinkedIn. Niezależnie od branży, przydatne wskazówki pomogą Ci zwiększyć swoje sprzedażowe możliwości poprzez skuteczne wykorzystanie personal brandingu.
Ostatnie wpisy