Znajdź swoją niszę: co to jest UX writing

Znajdź swoją niszę: co to jest UX writing
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Interfejsy przyjazne użytkownikom są ważnym elementem projektowania stron internetowych i aplikacji. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się UX writing. Na czym polega? 

Z reguły nad tworzeniem interfejsów pracuje cały zespół specjalistów – marketingowców, projektantów, programistów. Na ostatnim etapie, gdy brakuje tylko treści, projekt trafia w ręce specjalisty od user experience (w skrócie UX) writingu, czyli tworzenia tekstów, które pomagają użytkownikowi poruszać się po interfejsach witryn, usług, programów i aplikacji.

Czym są teksty dla interfejsów?

Aby każdy bez znajomości kodu binarnego mógł wchodzić w interakcje z programami komputerowymi, aplikacjami na smartfonie i różnymi usługami internetowymi, potrzebne są proste i zrozumiałe narzędzia. Zestaw tych narzędzi nazywamy interfejsem. 

Przyciski, podpowiedzi, komunikaty o błędach, alerty itp., to podstawowe elementy, dzięki którym możemy przekazywać programom, aplikacjom i usługom polecenia oraz otrzymywać od nich pewne informacje. Każdy z tych elementów wymaga prostego i przejrzystego opisu tekstowego.

Plan witryny internetowej
(fot. Kelly Sikkema, źródło: unsplash.com)

W tych elementach interfejsu nie można obejść się bez tekstu:

  • nagłówki i podtytuły – pomagają użytkownikowi szybko nawigować i rozumieć, o co chodzi na stronie. Nie powinny być zbyt długie, ale pojemne i zrozumiałe;
  • przyciski – pomagają użytkownikowi wykonać akcję. Z reguły są wizualnie wyróżnione na stronie, a tekst na nich opisuje akcję, która nastąpi po kliknięciu: „zainstaluj”, „zapłać”, „wyślij” itp.;
  • alerty – krótkie informacje i komunikaty, które powinny być zrozumiałe i neutralne, by nie denerwowały użytkownika;
  • powiadomienia o błędach – rodzaj alertów, które mówią użytkownikowi, co i dlaczego poszło nie tak podczas pracy z usługą, witryną lub aplikacją. Takie powiadomienia powinny krótko i zrozumiałym językiem wyjaśniać, co się stało i co należy zrobić, aby naprawić sytuację;
  • wskazówki i porady narzędziowe – dodatkowe informacje, które pojawiają się zwykle po najechaniu kursorem na dany element interfejsu. Wskazówki powinny być faktycznie pomocne;
  • rozwijane listy wyboru – nazwy kategorii, stron, zakładek i innych pozycji w menu.

Najważniejsza różnica między tekstem interfejsu a zwykłym np. artykułem na stronie, to zwięzłość. Przycisk jednym słowem powinien wyjaśnić użytkownikowi, do czego służy. Niewielka liczba znaków powinna działać tak skutecznie, jak to tylko możliwe — dać użytkownikowi odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w trakcie korzystania z usługi, programu lub aplikacji. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. 

Dlaczego UX writer jest potrzebny?

Coraz więcej firm uświadamia sobie znaczenie prostych i zrozumiałych interfejsów i decyduje się na zatrudnienie specjalisty od tekstów. Nie zawsze jest on określany mianem UX writera – często to po prostu copywriter lub redaktor techniczny.

UX writer może wzmocnić każdy zespół zajmujący się tworzeniem produktu – strony internetowej, aplikacji mobilnej, programu komputerowego lub usługi internetowej – wypełniając takie zadania jak:

  • uczestniczenie w projektowaniu interfejsów już na wczesnych etapach, aby zapewnić spójność działania poszczególnych elementów;
  • badanie grup docelowych, aby określić styl i język, w jakim się komunikują i jaki będzie dla nich zrozumiały;
  • przeprowadzanie testów i określanie, które teksty najlepiej rozwiązują problemy użytkowników i spełniają swoje zadania;
  • tłumaczenie z języka programistycznego na język zrozumiały dla przeciętnych użytkowników – gdy w pracy witryny lub programu pojawiają się błędy, zamiast ich kodów numerycznych, bardziej przydatny będzie komunikat z prostym i zrozumiałym opisem problemu i sposobami jego rozwiązania;
  • stworzenie tekstów zgodnych z wizerunkiem firmy;
  • ulepszanie innych produktów firmy – UX writer nie tylko pisze teksty, ale też analizuje wrażenia użytkownika i stara się zrozumieć odbiorców, a wiedza ta może być wykorzystana na wszystkich etapach tworzenia tego typu projektów.
Praca przy laptopie
(fot. Glenn Carstens-Peters, źródło: unsplash.com)

Cechy tekstów UX

Głównym celem każdego tekstu UX jest pomaganie użytkownikowi w poruszaniu się po interfejsie. Aby tekst spełniał swoje zadanie, musi być:

  • zrozumiały – komunikaty o błędach, nazwy przycisków i elementów menu, wskazówki i powiadomienia na każdym etapie powinny być jasne dla każdego użytkownika, nawet takiego, który pierwszy raz korzysta z danej witryny lub aplikacji.
  • zwięzły – tekst musi zmieścić się w wyznaczone dla niego miejsca, a równocześnie nie może być w nie wciśnięty na siłę.
  • napisany językiem użytkownika – terminy i słownictwo w elementach interfejsu powinny być znane użytkownikowi. 
  • spójny pod względem stylu i terminologii – ważne, by tekst miał spójny styl odzwierciedlający wizerunek firmy lub charakter aplikacji, usługi czy witryny. Jednolita terminologia bardzo upraszcza działanie użytkownikom: nie muszą zapamiętywać wielu różnych rozwiązań, a wtedy nawet nowe strony i produkty wydają się im znajome. 

Tekst w interfejsie jest tak samo ważny, jak aspekty wizualne. Ma niebagatelne znaczenie dla sukcesu całego projektu. UX writing pomaga już działającemu produktowi stać się lepszym i dbać o użytkowników w najdrobniejszych szczegółach.

Zdjęcie główne artykułu: fot. UX Indonesia, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Klawiatura to jedno z podstawowych narzędzi pracy copywriterów. Podpowiadamy, jaką warto wybrać.
Kluczowe strategie dla efektywnej promocji w sieci: od SEO do druku cyfrowego
Kluczowe strategie dla efektywnej promocji w sieci: od SEO do druku cyfrowego
Poznaj sprawdzone strategie promocji online, od optymalizacji SEO do nowoczesnego druku cyfrowego. Artykuł wprowadzi cię w tajniki efektywnego marketingu w sieci.
Home office. Jak urządzić domowe biuro?
Home office. Jak urządzić domowe biuro?
Zobacz jak stworzyć idealne domowe biuro podczas home office.
Ostatnie wpisy