Mistrzowie prędkości. Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Jak pisać
Mistrzowie prędkości. Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

W pisaniu bezwzrokowym chodzi o to, że każdy palec ma swój własny obszar na klawiaturze. Dzięki temu możesz pisać bez patrzenia na klawisze. Ćwicz regularnie, a Twoje palce poznają swoje położenie na klawiaturze dzięki pamięci mięśniowej.

W tworzeniu tekstów, rzecz jasna, chodzi przede wszystkim o jakość, nie zaś o szybkość jego powstania. Mimo wszystko trzeba przyznać, że powolne klepanie w klawiaturę z pewnością nie będzie zbyt pomocne w zawodzie copywritera. Właśnie stąd pomysł na artykuł, który pozwoli Ci ulepszyć swoje umiejętności w tym zakresie.

Poznaj swoją klawiaturę

Aby poprawić szybkość pisania, musisz wyczuć klawisze F oraz J. To właśnie one posiadają małe charakterystyczne wypustki. W miarę upływu czasu, gdy nauczysz się pisać bez patrzenia, nie będziesz już musiał zwracać na nie szczególnej uwagi – naturalnie nauczysz się układu klawiszy.

Biała klawiatura
(fot. Amy Hirschi, źródło: unsplash.com)

Ważne jest również, aby zapoznać się z używaną klawiaturą. Odgrywa to niezwykle ważną rolę. Z czasem będziesz umieć wyobrazić sobie klawiaturę w swoim umyśle i nie będziesz musiał odwracać wzroku od ekranu, aby zlokalizować potrzebny klawisz. Nie musisz wtedy czekać, aż na ekranie wyświetlą się Twoje słowa. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu. Jeśli piszesz na poziomie 60 słów na minutę lub wyższym, i chcesz uniknąć problemów z nadgarstkiem, rozważ kupno klawiatury mechaniczej. Choć jest ona głośniejsza od klawiatury membranowej, dzięki swojej budowie pozwala pisać szybciej przy wkładaniu mniejszego wysiłku.

Przydatne wskazówki dla początkujących

 • Uderzaj w klawisze tylko palcami, dla których zostały zarezerwowane. Zawsze wracaj do pozycji wyjściowej palców, tj. ASDF i JKL. Pisząc, wyobraź sobie położenie symbolu na klawiaturze.
 • Ustal i utrzymuj rytm podczas pisania. Przycisk na klawisze powinien następować w równych odstępach czasu. Klawisz shift zawsze wciskaj małym palcem naprzeciwko tego, który uderza w drugi klawisz.
 • Użyj kciuka prawej bądź lewej dłoni (w zależności od tego, która jest dla Ciebie wygodniejsza), aby nacisnąć spację.

Ta metoda może początkowo wydawać się nienaturalna lub nawet niewygodna, ale nie przestawaj! W końcu przekonasz się, że piszesz szybko, łatwo i wygodnie. Aby osiągnąć maksymalny wynik, możesz spróbować swoich sił w kursie pisania bezwzrokowego dla swojego układu klawiatury i w wybranym języku.

Dowody naukowe

Pisanie bez patrzenia na układ klawiatury jest możliwe dzięki pamięci mięśniowej, która jest czasami nazywana pamięcią proceduralną i wiąże się z uczeniem oraz doskonaleniem umiejętności motorycznych. Korzystasz z niej, jeżdżąc na rowerze, grając na pianinie, robiąc na drutach, a nawet wykonując rutynowe czynności takie jak mycie zębów czy włosów. Pamięć mięśni jest przechowywana w móżdżku, części mózgu, która wysyła sygnały do ​​Twojego ciała, w tym do palców, więc poruszasz nimi automatycznie, bez konieczności myślenia o działaniu.

Rozpostarta dłoń
(fot. Andrik Langfield, źródło: unsplash.com)

Dzięki pamięci mięśniowej myślimy, przekładamy nasze pomysły na język, a następnie mówimy poprzez serię złożonych i skoordynowanych ruchów wykonywanych przez mięśnie twarzy, ust i gardła. Automatyzujemy język mówiony, kiedy jesteśmy dziećmi, i robimy to samo z językiem pisanym, kiedy uczymy się liter alfabetu i zaczynamy pisać.

Wyeliminuj złe nawyki

Pozbycie się złych nawyków związanych z pisaniem jest chyba najtrudniejszą rzeczą do zrobienia. Prawdopodobnie używasz tej samej metody pisania, odkąd zacząłeś używać klawiatury, dlatego trudno będzie Ci się z nią pożegnać. Zwróć uwagę, jak kładziesz dłonie, zabierając się do pisania. Jeśli lubisz grać np. w popularne strzelanki, prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do umieszczania lewej ręki na klawiszach WASD i możesz mieć mocniejsze palce lewej ręki.

Prędkość to pierwsza i najbardziej oczywista korzyść płynąca z bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Jak pokazują badania, osoba używająca dwóch palców, pisze maksymalnie 30 słów na minutę. Nie patrząc na klawiaturę, możesz osiągnąć wspaniały wynik: 75-80 słów na minutę, a nawet więcej. Przejdźmy zatem do części praktycznej.

Jak trzymać ręce?

Lewa ręka:

 • mały palec na literze A,
 • palec serdeczny na literze S,
 • środkowy palec na literze D,
 • palec wskazujący na literze F.

Prawa ręka:

 • mały palec na klawiszu ; (średnik),
 • palec serdeczny na literze L,
 • środkowy palec na literze K,
 • palec wskazujący na literze J.

Nie patrz!

Biały kot z zamkniętymi oczami
Bądź jak ten kot: po prostu nie patrz! (fot. Echo, źródło: unsplash.com)

W miarę możliwości unikaj patrzenia na klawiaturę podczas pisania, choć często dzieje się to automatycznie. Aby tego uniknąć, wiele osób używa specjalnego rodzaju osłony klawiatury, która ukrywa alfabet. Pomaga to w rejestrowaniu kluczowych pozycji w Twojej podświadomości. Na początku może spowolnić proces uczenia, ale z biegiem czasu zauważysz długofalową korzyść.

Nic dziwnego, że systemy Windows i Mac OS mają wiele skrótów klawiaturowych. Skoro obie ręce są już na klawiaturze, po co poświęcać czas na nawigację za pomocą myszy? Nie musisz pamiętać każdego skrótu: skup się na tych, których rzeczywiście użyjesz na co dzień.

Popularne skróty

Na koniec zamieszczamy listę najpopularniejszych skrótów. Masz swoje ulubione?

 • Ctrl + C – kopiuj,
 • Ctrl + X – wytnij,
 • Ctrl + V – skopiuj,
 • Ctrl + Z – cofnij,
 • Ctrl + S – zapisz,
 • Ctrl + F – wyszukaj słowo,
 • Ctrl + A – podświetl wszystko,
 • strzałka w górę – przewiń do góry,
 • strzałka w dół – przewiń w dół.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Donatello Trisolino, źródło: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile w 2021 roku zarabia polski copywriter?
Ile w 2021 roku zarabia polski copywriter?
Zastanawiasz się, czy wejść w zawód copywritera i czy to się opłaci? Poznaj główne czynniki wpływające na jego zarobki i perspektywy finansowe w branży na bieżący rok.
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Najlepsza klawiatura dla copywritera. Jaką wybrać i ile za nią zapłacisz?
Klawiatura to jedno z podstawowych narzędzi pracy copywriterów. Podpowiadamy, jaką warto wybrać.
Poznaj prawa autorskie copywritera
Poznaj prawa autorskie copywritera
Zawodowo zajmujesz się copywritingiem i zastanawiasz się, jakie prawa autorskie Ci przysługują? Wyjaśniamy.
Ostatnie wpisy