Odmiana słów i nie tylko. Jakie słowa sprawiają nam problem?

Jak pisać
Odmiana słów i nie tylko. Jakie słowa sprawiają nam problem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata. Choć pięknie brzmiący, z niezliczoną ilością spółgłosek zwarto-szczelinowych i przepastnym oceanem możliwości słowotwórczych, przysparza trudności nie tylko obcokrajowcom, ale także nam, Polakom.

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest deklinacja. Przygotowaliśmy dla Was listę wyrazów, które sprawiają trudność nawet rodzimym użytkownikom języka:

1. BLOG

Czytam, piszę… blog czy bloga? Blog jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, nieżywotnym, tak samo jak np. płot czy parapet. Skoro zatem nie możemy powiedzieć „maluję płota” albo „sprzątam parapeta”, podobnie musimy postąpić z blogiem. Poprawna wersja to: „piszę blog”.

Warto jednak przypomnieć, że to język służy ludziom, a nie na odwrót, dlatego formę „bloga” (z racji częstego używania) także możemy uznać za akceptowalną w mowie potocznej.

2. SMS

Piszę smsa? A może piszę sms? Tak jak w poprzednim przykładzie, jest to rzeczownik rodzaju męskiego, nieżywotny, jednak o poprawności formy decydują ostatecznie ludzie. Obie formy są więc poprawne, choć trzeba przyznać, że ta zgodna z zasadami języka (czyli „piszę sms”) nieco kłuje w uszy i aż się prosi o żeńską końcówkę.

3. SWETR

Gdzie jest mój swetr… a może sweter? Sweter. Nigdy swetr.

4. OKRES CZASU

Okres już sam w sobie określa czas (np. w fizyce „okres” jest określany jako „t” – od słowa „time”), zatem bratanie tych dwóch słów to tautologia.

5. PRZEKONYWUJĄCY

Jesteś bardzo…? No właśnie, jaki? Nigdy przekonywujący! To często słyszane słowo to twór, który powstał na bazie dwóch poprawnych wersji: „przekonujący” i „przekonywający”.

6. PIĄTY WRZESIEŃ

Oczywiście w miejsce września Czytelnik może wybrać sobie każdy z pozostałych dwunastu miesięcy. Poprawna wersja to: piąty września. Miesiące również podlegają odmianie.

7. W DNIU DZISIEJSZYM

Tak samo jak „okres czasu”, „fakt autentyczny” i „cofać się do tyłu”, jest to tautologia. Wystarczy „dzisiaj”.

8. CUDZYSŁOWIE

No właśnie, napiszę coś „w cudzysłowiu” czy „w cudzysłowie”? Odmiana słowa „cudzysłów” jest taka sama, jak wyrazu „rów”. Zapiszesz w cudzysłowie, zdecydowanie.

9. DWUTYSIĘCZNY DWUDZIESTY PIERWSZY

Kiedy żyliśmy w roku 2000, żyliśmy w roku dwutysięcznym, ale każdy kolejny był już rokiem dwa tysiące którymś. Zatem obecnie żyjemy w roku dwa tysiące dwudziestym pierwszym. 

Zdjęcie główne: ArtHouse Studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy potrzebny jest microcopywriting?
Kiedy potrzebny jest microcopywriting?
Zastanawiasz się, czym jest microcopywriting i dlaczego warto go stosować? Sprawdź, jaka jest rola specjalistów od UX.
Dlaczego brief jest taki ważny? Oszczędza Twój czas!
Dlaczego brief jest taki ważny? Oszczędza Twój czas!
Po co brief? Przecież wszystko już powiedziałem! Czyli dlaczego warto pomóc sobie i agencji reklamowej.
Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?
Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?
Badania od lat pokazują, że utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi klientami jest dużo bardziej opłacalne, niż pozyskiwanie nowych umów. Zobacz, w jaki sposób budować i dbać o relacje biznesowe.
Ostatnie wpisy