Odmiana słów i nie tylko. Jakie słowa sprawiają nam problem?

Jak pisać
Odmiana słów i nie tylko. Jakie słowa sprawiają nam problem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata. Choć pięknie brzmiący, z niezliczoną ilością spółgłosek zwarto-szczelinowych i przepastnym oceanem możliwości słowotwórczych, przysparza trudności nie tylko obcokrajowcom, ale także nam, Polakom.

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest deklinacja. Przygotowaliśmy dla Was listę wyrazów, które sprawiają trudność nawet rodzimym użytkownikom języka:

1. BLOG

Czytam, piszę… blog czy bloga? Blog jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, nieżywotnym, tak samo jak np. płot czy parapet. Skoro zatem nie możemy powiedzieć „maluję płota” albo „sprzątam parapeta”, podobnie musimy postąpić z blogiem. Poprawna wersja to: „piszę blog”.

Warto jednak przypomnieć, że to język służy ludziom, a nie na odwrót, dlatego formę „bloga” (z racji częstego używania) także możemy uznać za akceptowalną w mowie potocznej.

2. SMS

Piszę smsa? A może piszę sms? Tak jak w poprzednim przykładzie, jest to rzeczownik rodzaju męskiego, nieżywotny, jednak o poprawności formy decydują ostatecznie ludzie. Obie formy są więc poprawne, choć trzeba przyznać, że ta zgodna z zasadami języka (czyli „piszę sms”) nieco kłuje w uszy i aż się prosi o żeńską końcówkę.

3. SWETR

Gdzie jest mój swetr… a może sweter? Sweter. Nigdy swetr.

4. OKRES CZASU

Okres już sam w sobie określa czas (np. w fizyce „okres” jest określany jako „t” – od słowa „time”), zatem bratanie tych dwóch słów to tautologia.

5. PRZEKONYWUJĄCY

Jesteś bardzo…? No właśnie, jaki? Nigdy przekonywujący! To często słyszane słowo to twór, który powstał na bazie dwóch poprawnych wersji: „przekonujący” i „przekonywający”.

6. PIĄTY WRZESIEŃ

Oczywiście w miejsce września Czytelnik może wybrać sobie każdy z pozostałych dwunastu miesięcy. Poprawna wersja to: piąty września. Miesiące również podlegają odmianie.

7. W DNIU DZISIEJSZYM

Tak samo jak „okres czasu”, „fakt autentyczny” i „cofać się do tyłu”, jest to tautologia. Wystarczy „dzisiaj”.

8. CUDZYSŁOWIE

No właśnie, napiszę coś „w cudzysłowiu” czy „w cudzysłowie”? Odmiana słowa „cudzysłów” jest taka sama, jak wyrazu „rów”. Zapiszesz w cudzysłowie, zdecydowanie.

9. DWUTYSIĘCZNY DWUDZIESTY PIERWSZY

Kiedy żyliśmy w roku 2000, żyliśmy w roku dwutysięcznym, ale każdy kolejny był już rokiem dwa tysiące którymś. Zatem obecnie żyjemy w roku dwa tysiące dwudziestym pierwszym. 

Zdjęcie główne: ArtHouse Studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
SEO lokalne: Jak pozycjonować małe biznesy w swoim regionie?
SEO lokalne: Jak pozycjonować małe biznesy w swoim regionie?
Oto kilka strategii, które warto wziąć pod uwagę.
Co motywuje nas do pracy? Wszystko zależy od osobowości!
Co motywuje nas do pracy? Wszystko zależy od osobowości!
Może Twój wewnętrzny pracownik potrzebuje publicznej pochwały, a nie biletu do Heliosa? Sprawdź, co motywuje nas do pracy.
Wszyscy używamy tych skrótów. Ale czy poprawnie?
Wszyscy używamy tych skrótów. Ale czy poprawnie?
W języku polskim nie brakuje pułapek, w które często wpadamy. Sprawdzamy, jakie skróty i słowa są często błędnie stosowane.
Ostatnie wpisy