Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?

Inne
Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobre relacje między firmą a kontrahentami są niezwykle ważne dla efektywności współpracy oraz jej warunków. Budowanie i utrzymywanie ciepłych stosunków biznesowych to jeden z najważniejszych, ale i najtrudniejszych aspektów prowadzenia przedsiębiorstwa. Z badań wynika jednak, że pozyskanie nowego klienta jest kilkakrotnie droższe od zatrzymania przy sobie klienta, z którym już współpracujesz, dlatego warto podjąć ten wysiłek i zadbać o swoje relacje z kontrahentami. Podpowiadamy, jak to zrobić.    

Zadbaj o kontakt bezpośredni   

W dzisiejszych czasach najwygodniejszą i najchętniej wybieraną formą komunikacji są e-maile, telefony czy komunikatory internetowe. Używa się ich także w celu nawiązywania i utrzymywania kontaktów biznesowych, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie długofalowe. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz i prawdziwej rozmowy z drugą osobą. Postaraj się organizować spotkania biznesowe dla swoich klientów, na których przedstawisz im przygotowaną dla nich ofertę i odpowiesz na pytania. Nawet, jeśli klient prowadzi działalność z dala od Twojej firmy, pokaż mu, że zależy Ci na tej współpracy i pofatyguj się na rozmowę. Sale konferencyjne pod Warszawą lub w innym mieście w okolicy działania kontrahenta pozwolą na przeprowadzenie wartościowego i dobrze zorganizowanego spotkania z większą grupą osób, na przykład całym zarządem firmy. Takie sale są zazwyczaj wyposażone w niezbędny sprzęt, a obsługa dba o to, by goście czuli się docenieni i zaopiekowani. Proponując spotkanie w sali konferencyjnej zrobisz dobre wrażenie i stworzysz wizerunek wiarygodnej i profesjonalnej firmy.  

Doceń stałych klientów   

Lojalność to podstawa dobrych stosunków biznesowych. Stali klienci to najcenniejszy skarb dla każdego przedsiębiorstwa, dlatego należy ich doceniać i sprawiać, że będą czuli się wyjątkowo. Specjalne oferty przeznaczone tylko dla stałych klientów lub program lojalnościowy to doskonały sposób, by wyrazić wdzięczność za lojalną współpracę. Dzięki programom oszczędnościowym klienci będą mogli korzystać z bardziej przystępnych ofert, a możliwość zmniejszenia kosztów usługi lub ceny za kupowane produkty jeszcze bardziej wzmocni relację i zatrzyma klientów przy Twojej firmie. W ramach takiego programu można na przykład zbierać punkty za zakupy albo kolekcjonować rabaty za ilość transakcji. To zachęci klientów nie tylko do korzystania z usług firmy, lecz także do regularnych powrotów.    

Pokaż klientom, że o nich pamiętasz   

Niezwykle skutecznym i budzącym sympatię kontrahentów gestem, jest wręczanie prezentów. Kilka razy do roku zdarzają się okazje, przy których wszyscy obdarowują się upominkami – nie inaczej powinno być w przypadku relacji biznesowych. Na Gwiazdkę, Wielkanoc czy z okazji rocznicy współpracy sprezentuj swoim stałym klientom kosz upominkowy ze słodkościami, owocami lub gadżetami firmowymi. Taki koszyk lub box prezentowy możesz zamówić na przykład na stronie https://www.nobilia.pl/kosze-upominkowe/kosze-swiateczne/kosze-bozonarodzeniowe/. Zawartość takiego prezentu możesz dopasować do okazji oraz do kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na podarunki dla swoich kontrahentów. W ten sposób pokażesz klientom, że pamiętasz o nich i doceniasz współpracę z nimi przez cały rok.  

Fot.: Amy Hirschi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
W internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych aplikacji do sprawdzania pisowni i korekty tekstów. Podpowiadamy, z których warto korzystać.
Korekta tekstu. Jak powinna wyglądać i czym różni się od redagowania?
Korekta tekstu. Jak powinna wyglądać i czym różni się od redagowania?
Korekta i redakcja tekstu przez wielu laików są używane zamiennie. To jednak dwa jakościowo różne i szalenie ważne etapy pracy z tekstem. Dowiedz się, czym się różnią!
Na czym polega identyfikacja wizualna?
Na czym polega identyfikacja wizualna?
Dowiedz się, czym jest identyfikacja wizualna i dlaczego potrzebujesz jej, by skutecznie promować swoją firmę wśród potencjalnych klientów. Bądź na czasie i zdobywaj rynek, stosując sprawdzone metody i skuteczne rozwiązania.
Ostatnie wpisy