Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?

Inne
Jak utrzymywać relacje z kontrahentami?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobre relacje między firmą a kontrahentami są niezwykle ważne dla efektywności współpracy oraz jej warunków. Budowanie i utrzymywanie ciepłych stosunków biznesowych to jeden z najważniejszych, ale i najtrudniejszych aspektów prowadzenia przedsiębiorstwa. Z badań wynika jednak, że pozyskanie nowego klienta jest kilkakrotnie droższe od zatrzymania przy sobie klienta, z którym już współpracujesz, dlatego warto podjąć ten wysiłek i zadbać o swoje relacje z kontrahentami. Podpowiadamy, jak to zrobić.    

Zadbaj o kontakt bezpośredni   

W dzisiejszych czasach najwygodniejszą i najchętniej wybieraną formą komunikacji są e-maile, telefony czy komunikatory internetowe. Używa się ich także w celu nawiązywania i utrzymywania kontaktów biznesowych, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie długofalowe. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz i prawdziwej rozmowy z drugą osobą. Postaraj się organizować spotkania biznesowe dla swoich klientów, na których przedstawisz im przygotowaną dla nich ofertę i odpowiesz na pytania. Nawet, jeśli klient prowadzi działalność z dala od Twojej firmy, pokaż mu, że zależy Ci na tej współpracy i pofatyguj się na rozmowę. Sale konferencyjne pod Warszawą lub w innym mieście w okolicy działania kontrahenta pozwolą na przeprowadzenie wartościowego i dobrze zorganizowanego spotkania z większą grupą osób, na przykład całym zarządem firmy. Takie sale są zazwyczaj wyposażone w niezbędny sprzęt, a obsługa dba o to, by goście czuli się docenieni i zaopiekowani. Proponując spotkanie w sali konferencyjnej zrobisz dobre wrażenie i stworzysz wizerunek wiarygodnej i profesjonalnej firmy.  

Doceń stałych klientów   

Lojalność to podstawa dobrych stosunków biznesowych. Stali klienci to najcenniejszy skarb dla każdego przedsiębiorstwa, dlatego należy ich doceniać i sprawiać, że będą czuli się wyjątkowo. Specjalne oferty przeznaczone tylko dla stałych klientów lub program lojalnościowy to doskonały sposób, by wyrazić wdzięczność za lojalną współpracę. Dzięki programom oszczędnościowym klienci będą mogli korzystać z bardziej przystępnych ofert, a możliwość zmniejszenia kosztów usługi lub ceny za kupowane produkty jeszcze bardziej wzmocni relację i zatrzyma klientów przy Twojej firmie. W ramach takiego programu można na przykład zbierać punkty za zakupy albo kolekcjonować rabaty za ilość transakcji. To zachęci klientów nie tylko do korzystania z usług firmy, lecz także do regularnych powrotów.    

Pokaż klientom, że o nich pamiętasz   

Niezwykle skutecznym i budzącym sympatię kontrahentów gestem, jest wręczanie prezentów. Kilka razy do roku zdarzają się okazje, przy których wszyscy obdarowują się upominkami – nie inaczej powinno być w przypadku relacji biznesowych. Na Gwiazdkę, Wielkanoc czy z okazji rocznicy współpracy sprezentuj swoim stałym klientom kosz upominkowy ze słodkościami, owocami lub gadżetami firmowymi. Taki koszyk lub box prezentowy możesz zamówić na przykład na stronie https://www.nobilia.pl/kosze-upominkowe/kosze-swiateczne/kosze-bozonarodzeniowe/. Zawartość takiego prezentu możesz dopasować do okazji oraz do kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na podarunki dla swoich kontrahentów. W ten sposób pokażesz klientom, że pamiętasz o nich i doceniasz współpracę z nimi przez cały rok.  

Fot.: Amy Hirschi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego opis produktu jest ważniejszy, niż myślisz?
Dlaczego opis produktu jest ważniejszy, niż myślisz?
Chcesz się dowiedzieć jak powinien wyglądać opis produktu? Poznaj najważniejsze zasady!
Co motywuje nas do pracy? Wszystko zależy od osobowości!
Co motywuje nas do pracy? Wszystko zależy od osobowości!
Może Twój wewnętrzny pracownik potrzebuje publicznej pochwały, a nie biletu do Heliosa? Sprawdź, co motywuje nas do pracy.
Z pamiętnika młodego copywritera: rodzaje tekstów, które musisz znać
Z pamiętnika młodego copywritera: rodzaje tekstów, które musisz znać
Chcesz zacząć przygodę z copywritingiem? Zapoznaj się z rodzajami tekstów, jakie może zlecić Ci klient.
Ostatnie wpisy