Formularz kontaktowy. Jak go zbudować i do czego się przyda?

Formularz kontaktowy. Jak go zbudować i do czego się przyda?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Formularz na stronie internetowej jest miejscem, które generuje najwięcej konwersji (niezależnie od branży). Każdy użytkownik internetu wypełnia różnego typu formularze na co dzień. Bardzo często można znaleźć formularze niedostosowane do użytkowników i niezachęcające do konwersji. Jak stworzyć odpowiedni formularz?

Skuteczny formularz kontaktowy, czyli jaki?

Aby formularz kontaktowy był skuteczny, to warto przeprowadzać dużo testów. Dzięki temu można zbadać jego skuteczność konwersji. Formularz kontaktowy powinien być zawsze dostosowany do branży i grupy odbiorców. Cechy dobrego formularza kontaktowego znajdziesz poniżej. 

Prostota to podstawa

Prostota jest jedną z najważniejszych zasad w projektowaniu formularza. Warto wybierać proste formularze, które nie będą rozpraszały użytkownika dodatkowymi elementami.

Im mniej pól do wypełnienia, tym lepiej

Badanie serwisu HupSport potwierdziło, że skrócenie formularza o jedno pole, zwiększyło konwersję aż o 50%.

Wyświetlaj miejsce błędu

Warto wyświetlać informacje o błędzie zaraz nad polem, w którym wystąpił błąd. Dobrze jest również poinformować internautę, z czego ten błąd wynika. Dzięki temu użytkownik może szybciej go naprawić. Warto też umożliwić wpisanie liter w pole, w którym powinny znajdować się cyfry.

Etykiety umieszczaj nad polami

Etykiety określające treść, która ma zostać wpisana, warto umieszczać nad polem. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, co ma wpisać i nawet jeśli będzie chciał się upewnić, to nie musi kasować całego tekstu.

Numer telefonu tylko opcjonalnie

Jeśli w formularzu chcesz umieścić miejsce na numer telefonu, to informacja ta powinna być opcjonalna – coraz więcej internautów niechętnie podaje swój numer telefonu. Według badań przeprowadzonych przez serwis HubSport oznaczenie pola numeru telefonu jako opcji nieobowiązkowej spowodowało zmniejszenie się współczynnika odrzuceń z 39% na 4%.

Efektywność formularza

Formularz powinien być maksymalnie użyteczny i spójny z resztą strony oraz odpowiadać na wymagania biznesowe firmy. Dlatego bardzo ważne są oczekiwania względem użytkowników przy zachowaniu konsekwencji i spójności witryny.

Badanie i analizowanie potrzeb użytkowników – jak to zrobić?

Gdy chcesz śledzić skuteczność swojego formularza, to warto wypróbować takie narzędzia jak Google Analytics i Senuto. Dzięki temu można zbadać zaangażowanie użytkownika na stronie – m.in. kliknięcia elementów i liczbę wyświetleń. Można też sprawdzić, ile czasu użytkownik spędza na stronie.

Podczas badania formularza warto wziąć pod uwagę dane z kilku narzędzi. Dzięki temu można zobaczyć, jakie treści na stronie wywołują najwięcej konwersji.

Zdj. główne: Christina @ wocintechchat.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy tworzenie tekstów reklamowych to sztuka czy rzemiosło? Sekrety pracy copywritera
Czy tworzenie tekstów reklamowych to sztuka czy rzemiosło? Sekrety pracy copywritera
Zanurz się w świecie copywritingu i odkryj, czy jest to sztuka czy rzemiosło. Poznaj sekrety tworzenia tekstów reklamowych od ekspertów w dziedzinie.
Jaką długość powinien mieć wpis blogowy?
Jaką długość powinien mieć wpis blogowy?
Długi czy krótki? Wyjaśniamy, jaki powinien być optymalny wpis na bloga.
Szyk przymiotników w zdaniu. Czy istnieje jeden prawidłowy wzór?
Szyk przymiotników w zdaniu. Czy istnieje jeden prawidłowy wzór?
Zasada lewej strony czy siła kropki? Dowiedz się jak prawidłowo uszeregować przymiotniki w zdaniu w swoich tekstach.
Ostatnie wpisy