W czym może Ci pomóc wyszukiwarka synonimów?

Jak pisać
W czym może Ci pomóc wyszukiwarka synonimów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli pracujesz jako copywriter, to na pewno zależy Ci na pisaniu jak najbardziej unikalnych tekstów. Zdarza się jednak, że przy dużej liczbie zleceń zaczyna po prostu brakować słów i ma się wrażenie, że ciągle pisze się to samo. Wtedy pomocne okazują się słowniki wyrazów bliskoznacznych. Nie masz żadnego pod ręką? Skorzystaj z internetowej wyszukiwarki synonimów!

Synonimy to wyrazy o takim samym lub bardzo podobnym znaczeniu. Przed erą internetu mogliśmy posiłkować się słownikami wyrazów bliskoznacznych, dziś nie są one konieczne – możemy korzystać z wyszukiwarek synonimów w wersji online. Takie narzędzia okazują się bardzo pomocne nie tylko wtedy, gdy chodzimy do szkoły i piszemy wiele prac zaliczeniowych, lecz także w pracy, zwłaszcza gdy działamy w branży marketingowej lub copywriterskich, czyli tych, w których szczególnie ważne są kreatywność, lekkie pióro i bogate słownictwo oraz umiejętność tworzenia wartościowych i użytecznych dla odbiorców treści.

Jak działają wyszukiwarki synonimów?

Wyszukiwarki synonimów nazywa się też generatorami, mieszarkami lub synonimizatorami. Są to internetowe narzędzia bądź aplikacje, dzięki którym możemy tworzyć bardziej zróżnicowane teksty poprzez wykorzystywanie wyrazów bliskoznacznych. Dzięki nim nasze artykuły stają się bardziej zróżnicowane. W języku polskim na szczęście synonimów nie brakuje, w bardzo wielu przypadkach jedno znaczenie przedstawimy przez kilka różnych wyrazów.

Jeśli podczas wykonywania obowiązków szkolnych lub zawodowych, gdy piszesz różnego rodzaju teksty, zabraknie Ci słowa, z pomocą przyjdą internetowe słowniki i bazy wyrazów bliskoznacznych. Aby skorzystać z generatorów synonimów, wystarczy ręcznie wpisać w wyszukiwarce słowo, a baza pokaże listę wyrazów bliskoznacznych. Wśród najpopularniejszych można wymienić synonimy.pl, synonim.net, dobryslownik.pl, bliskoznaczny.pl czy synonimy-online.pl.

Joshua Hoehne/unsplash.com

Wyszukiwarka synonimów w Word i PowerPoint w przeglądarce

Kolejnym narzędziem, które ułatwi nam tworzenie unikalnych tekstów, jest funkcja dostępna w pakiecie Microsoft Office. Być może nie wszyscy o niej słyszeli. Jak z niej skorzystać? Wystarczy, że podczas pisania tekstu w pliku Word lub PowerPoint zaznaczymy dane słowo, do którego chcielibyśmy dobrać wyraz bliskoznaczny, i naciśniemy prawy przycisk myszki. Wówczas pojawi się menu kontekstowe. Znajdziemy tam Synonimy, a wśród nich alternatywne propozycje dla naszego zaznaczonego słowa.

W 2020 roku Microsoft poinformował o dostępności funkcji Synonimy w przeglądarkowych aplikacjach Word i PowerPoint. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku stacjonarnych wersji pakietu Office. Musimy po prostu zaznaczyć dane słowo i kliknąć prawy przycisk myszy. W aplikacji internetowej Word lub PowerPoint jednak nie wysunie się menu, ale otworzy się panel po prawej stronie, który powinien przedstawić dostępne wyrazy bliskoznaczne.

Wyszukiwarki wyrazów bliskoznacznych to przydatne narzędzia, które znacznie upraszczają pracę podczas tworzenia tekstów czy contentu dla zaplecza SEO. Jednak nawet najlepszy generator nie zastąpi unikatowego, rzetelnie przygotowanego i dobrego merytorycznie artykułu. Tylko wartościowe treści są skuteczne i pomagają w pozycjonowaniu, a także zwiększają ruch na stronie.

Zdj. główne: lilartsy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zacząć pracę z pisaniem tekstów? Poradnik początkującego copywritera
Jak zacząć pracę z pisaniem tekstów? Poradnik początkującego copywritera
Jeśli chcesz zacząć pracę jako copywriter, nie powinieneś omijać tego tekstu.
Grafika reklam w mediach społecznościowych. Czy ma jakiekolwiek znaczenie?
Grafika reklam w mediach społecznościowych. Czy ma jakiekolwiek znaczenie?
Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, czyli opowiadamy o znaczeniu grafiki w reklamach w mediach społecznościowych
Nie bądź cienias, czyli jakie zagrożenia stwarza thin content
Nie bądź cienias, czyli jakie zagrożenia stwarza thin content
Dlaczego thin content jest zły i jak go unikać? Dowiedz się!
Ostatnie wpisy