Język polski jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata. Choć pięknie brzmiący, z niezliczoną ilością spółgłosek zwarto-szczelinowych i przepastnym oceanem możliwości słowotwórczych, przysparza trudności nie tylko obcokrajowcom, ale także nam, Polakom.
Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest deklinacja. Przygotowaliśmy dla Was listę wyrazów, które sprawiają trudność nawet rodzimym użytkownikom języka:
Czytam, piszę… blog czy bloga? Blog jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, nieżywotnym, tak samo jak np. płot czy parapet. Skoro zatem nie możemy powiedzieć „maluję płota” albo „sprzątam parapeta”, podobnie musimy postąpić z blogiem. Poprawna wersja to: „piszę blog”.
Warto jednak przypomnieć, że to język służy ludziom, a nie na odwrót, dlatego formę „bloga” (z racji częstego używania) także możemy uznać za akceptowalną w mowie potocznej.
Piszę smsa? A może piszę sms? Tak jak w poprzednim przykładzie, jest to rzeczownik rodzaju męskiego, nieżywotny, jednak o poprawności formy decydują ostatecznie ludzie. Obie formy są więc poprawne, choć trzeba przyznać, że ta zgodna z zasadami języka (czyli „piszę sms”) nieco kłuje w uszy i aż się prosi o żeńską końcówkę.
Gdzie jest mój swetr… a może sweter? Sweter. Nigdy swetr.
Okres już sam w sobie określa czas (np. w fizyce „okres” jest określany jako „t” – od słowa „time”), zatem bratanie tych dwóch słów to tautologia.
Jesteś bardzo…? No właśnie, jaki? Nigdy przekonywujący! To często słyszane słowo to twór, który powstał na bazie dwóch poprawnych wersji: „przekonujący” i „przekonywający”.
Oczywiście w miejsce września Czytelnik może wybrać sobie każdy z pozostałych dwunastu miesięcy. Poprawna wersja to: piąty września. Miesiące również podlegają odmianie.
Tak samo jak „okres czasu”, „fakt autentyczny” i „cofać się do tyłu”, jest to tautologia. Wystarczy „dzisiaj”.
No właśnie, napiszę coś „w cudzysłowiu” czy „w cudzysłowie”? Odmiana słowa „cudzysłów” jest taka sama, jak wyrazu „rów”. Zapiszesz w cudzysłowie, zdecydowanie.
Kiedy żyliśmy w roku 2000, żyliśmy w roku dwutysięcznym, ale każdy kolejny był już rokiem dwa tysiące którymś. Zatem obecnie żyjemy w roku dwa tysiące dwudziestym pierwszym.
Zdjęcie główne: ArtHouse Studio/pexels.com