Niezbędny sprzęt w pracy grafika. Co warto kupić?

Niezbędny sprzęt w pracy grafika. Co warto kupić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie żaden profesjonalny grafik nie obędzie się bez odpowiedniego sprzętu elektronicznego, bez względu na to, w jakiej dziedzinie sztuki graficznej pracuje. Znalezienie najlepszego komputera czy tabletu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Punktem wyjściowym udanych poszukiwań jest odpowiedź na pytanie – do czego konkretnie będziesz wykorzystywał ten sprzęt?

Grafika komputerowa – rodzaje

Grafikę komputerową można podzielić na trójwymiarową i dwuwymiarową. Model 3D składa się z modelu szkieletowego i tekstury, a czasem także z określonych właściwości fizycznych. Grafika dwuwymiarowa to zwykłe rysunki, ale w wersji cyfrowej. Aby przetwarzać sceny 3D, potrzebujesz wydajnego komputera, ale grafika 2D nie wymaga narzędzia o dużej mocy. Dużo ważniejsze jest posiadanie odpowiedniego monitora, a nawet dwóch. Oprócz tego przydaje się wygodna myszka lub tablet graficzny z piórkiem.

Warto wiedzieć, że tworzenie różnych typów obrazów wymaga użycia różnych zasobów komputera. Najbardziej wymagającym procesem jest obróbka zdjęć – im wyższa rozdzielczość, tym więcej czasu potrzeba na wprowadzanie zmian. Wydajnego sprzętu wymaga również praca z projektami 3D. Tutaj potrzebny będzie potężny komputer z dużym zapasem pamięci RAM.

Jak wybrać komputer do grafiki?

Procesor

Jeśli nie planujesz pracy z grafiką 3D, to sprawdzi się perełka klasy podstawowej, jak Intel Core i3-8100 lub Intel Core i5-8400. To cztero- i sześciordzeniowe procesory o dobrej częstotliwości 3,6 GHz i 2,8 GHz. Jeśli jednak będziesz pracować z trójwymiarowymi obiektami, to procesor musi być mocniejszy – co najmniej 4 rdzenie o tej samej częstotliwości.

Karta graficzna

Do grafiki dwuwymiarowej nadaje się praktycznie każda karta, bo większość bez trudu obsługuje więcej niż jeden monitor. Najlepszą opcją do rysowania byłaby zupełnie nowa NVIDIA GeForce 1060. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest NVIDIA GeForce RTX 2060 lub 2070. Nowa seria RTX ma dodatkowe rdzenie CUDA, które zwiększają moc obliczeniową. Umożliwiają szybsze i wydajniejsze renderowanie obrazów, filmów i modeli 3D.

Głównym wskaźnikiem jest tutaj ilość pamięci. Jeśli musisz pracować z dużymi projektami, które wykorzystują tekstury w wysokiej rozdzielczości, potrzebujesz karty graficznej z większą ilością pamięci. Pod tym względem NVIDIA Quadro RTX 8000 bije wszelkie rekordy.

Pamięć RAM

8 GB RAM to minimum do pracy z grafiką, ale projekty 3D potrzebują jeszcze więcej pamięci. Tutaj, podobnie jak w przypadku kart graficznych, ważne są zadania, które chcesz wykonywać. Do prostszych obiektów 3D wystarczy 8 GB, a jeśli planujesz tworzyć modele realistyczne i animować je, potrzebujesz co najmniej 32 GB, a nawet 64 GB.

Dyski SSD

Do pracy z dwuwymiarową grafiką dysk SSD nie jest konieczny, ale trudno wyobrazić sobie nowoczesny komputer bez niego. Najlepiej byłoby użyć tandemu trzech dysków twardych – 2 × SSD i HDD. Dyski SSD mają zwykle mniejszą pojemność i są używane do instalacji systemu, programów i gier oraz zapisywania plików na dysku twardym w celu długoterminowego przechowywania.

Monitor

Stacje graficzne do prac 3D nie mogą osiągnąć pełni swoich możliwości bez dobrego monitora. Najważniejszym wskaźnikiem jest poziom odzwierciedlania barw. Monitor powinien być przy tym duży i mieć maksymalną rozdzielczość. Minimum to Full HD, ale najlepiej 4K lub 2K.

Tańszą alternatywą dla grafików tworzących projekty dwuwymiarowe jest oczywiście tablet graficzny przeznaczony do tego typu pracy.

Zdj. główne: NordWood Themes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pieniądze w świecie copy. Od czego zależą stawki?
Pieniądze w świecie copy. Od czego zależą stawki?
Copywriting staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Na jakie stawki mogą liczyć copywriterzy? Sprawdzamy.
Jak zaprojektować okładkę książki, by wzrosła jej sprzedaż?
Jak zaprojektować okładkę książki, by wzrosła jej sprzedaż?
Okładka jest bardzo ważny czynnikiem, który decyduje o sprzedaży danej książki. Przedstawiamy porady, na co zwrócić uwagę podczas procesu jej projektowania.
Pozycjonowanie bez SEO? To możliwe!
Pozycjonowanie bez SEO? To możliwe!
Wśród specjalistów krążą legendy, że można wypozycjonować witrynę bez korzystania z SEO. Czy to możliwe? Uchylamy rąbka tajemnicy!
Ostatnie wpisy