Magnetyczne tytuły. Jak stworzyć nagłówek, który przyciągnie każdego?

Jak pisać
Magnetyczne tytuły. Jak stworzyć nagłówek, który przyciągnie każdego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Magnetyczne tytuły są niezwykle istotne w świecie, w którym o pominięciu danego artykułu czy newsa decyduje jedno spojrzenie, trwające ledwie kilka sekund. Chociaż trudno jest znaleźć uniwersalny przepis na taki nagłówek, to istnieją zasady, które ułatwiają jego stworzenie.

Dlaczego warto dbać o nagłówek?

Największą wartością jest, oczywiście, treść artykułu, jednak najpierw czytelnik musi do niej dotrzeć. W rzeczywistości jedynie 2 na 10 osób czyta treści zamieszczone w Internecie do samego końca, zaś 8 na 10 osób ogranicza się tylko do nagłówków. Jeśli nie wzbudzi on ich zaciekawienia – zrezygnują z dalszej lektury. Jaki powinien być wciągający tytuł?

Nagłówek dobrze przemyślany

Na początek warto poszukać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Co chcemy osiągnąć, pisząc nagłówek? – zastanówmy się nad celem, którym może być np. przekazanie wiedzy, wzbudzenie zaufania lub odwołanie się do emocji jakiejś grupy odbiorców.
  • Do kogo się zwracamy? – powinniśmy jasno określić segment rynku odbiorców, do którego zamierzamy trafić z naszymi treściami. 
  • W jakim celu piszemy sam artykuł? – cenne jest przechodzenie do meritum tematu, bez tworzenia tytułów określanych jako „clickbait”, których zadaniem jest wzbudzenie taniej i często nieprawdziwej sensacji.

Pisz wprost

Minimalistyczny design
(fot. David van Dijk, źródło: unsplash.com)

W nagłówku nie ma miejsca na „lanie wody”. Zwłaszcza w Internecie liczy się to, żeby odbiorca mógł szybko zrozumieć, z czym naprawdę ma do czynienia. Język musi być prosty i zbliżony do mowy, którą posługujemy się w życiu codziennym. Nie ma tutaj miejsca na popisy erudycyjne, które mogą zostać zrozumiane tylko przez nielicznych. Misternie skonstruowane metafory także pozostawmy innym, np. poetom.

Wyliczaj

Tytuły napisane w formie listy „X najlepszych sposobów na…” są skuteczne, bo instynktownie zwracają naszą uwagę na przejrzystą i uporządkowaną strukturę tekstu. Ktoś, komu zależy na znalezieniu konkretnego rozwiązania, chętniej będzie go szukał wśród wyliczonych propozycji umieszczonych w akapitach, niż w zbitej ścianie tekstu bez podziału. Wyliczenie sugeruje też, że posiadamy szereg rozwiązań dla problemu, z którym boryka się czytelnik. 

Pozycjonuj

W miarę możliwości warto uwzględnić jak najwięcej zasad SEO. Dzięki temu artykuł ma szansę być wyżej w wynikach wyszukiwania, a to bezpośrednio przełoży się to na większą konwersję ruchu na stronie. 

Użyj magicznego słowa

Klucz leżący w stercie liści
(fot. Michael Dziedzic, źródło: unsplash.com)

W tym przypadku nie chodzi wcale o „przepraszam” lub „dziękuję”. Za to np. słówko „jak” to idealny początek chwytliwego nagłówka dla wszelkich tekstów poradnikowych. Proste, ale skuteczne i wciąż stosowane rozwiązanie. 

Obiecaj korzyść i zaciekaw czytelnika

Zaciekawiać można na różne sposoby, także zadając kontrowersyjne pytania. Zawsze jednak trzeba się starać wskazać czytelnikowi korzyści, które uda mu się osiągnąć po zapoznaniu się z całą treścią tekstu.

Dostosuj tytuł do medium

Długość i forma graficzna powinny być dopasowane do medium. Zwykle treści przeznaczone do publikacji w social mediach nie mogą być zbyt długie. Często używa się też gry słów lub nawiązań do motywów językowych, zaczerpniętych zwłaszcza z popkultury. 

Trzymaj się faktów

Warto pamiętać o tym w kontekście eliminowania złej praktyki, jaką jest „clickbait”. Czytelnik prawdopodobnie jednorazowo kliknie krzykliwy nagłówek, ale minięcie się z oczekiwaniami może wyzwolić w nim duże pokłady irytacji. W ten sposób kolejnym razem będzie uprzedzony do treści z danego źródła i po prostu ominie je wzrokiem.

Dziel się wiedzą

Pionki na szachownicy
(źródło: pxhere.com)

Dobrze skonstruowany nagłówek to taki, który zapowiada wartościową treść zawartą w artykule. Ten mechanizm sprawia, że nawet część osób czytających jedynie nagłówki, zechce przeczytać dalsze partie tekstu w nadziei dowiedzenia się czegoś ciekawego.

Angażuj odbiorcę

Można to zrobić poprzez wyrazy angażujące zmysły odbiorcy i posługując się odpowiednimi przymiotnikami: nietypowy, stylowy, subtelny lub darmowy – to tylko podstawowe przykłady słów, które mogą pomóc w angażowaniu odbiorcy. 

Zdjęcie główne artykułu: fot. Nick Morrison, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co nam mówi CTR?
Co nam mówi CTR?
CTR to współczynnik używany w marketingu internetowym, pozwalający analizować wyniki kampanii online. Przyglądamy się temu pojęciu.
Jak wybrać idealne fartuchy laboratoryjne dla twojego zespołu?
Jak wybrać idealne fartuchy laboratoryjne dla twojego zespołu?
Odkryj, co sprawia, że fartuchy laboratoryjne spełniają swoją rolę. Jakie materiały, cechy i normy bezpieczeństwa powinny spełniać idealne fartuchy dla twojego zespołu?
Jak efektywnie wykorzystać akcesoria do promocji Twojej marki
Jak efektywnie wykorzystać akcesoria do promocji Twojej marki
Odkryj skuteczność stosowania akcesoriów promocyjnych w budowaniu świadomości marki. Zdobądź praktyczne porady, jak efektywnie je wykorzystać, aby wyróżnić się na rynku i przyciągnąć klientów.
Ostatnie wpisy