Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Odpowiedź znajdziesz w tej książce!

Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Odpowiedź znajdziesz w tej książce!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

„Esencjalista” Grega McKeowna to książka opierająca się na ideach minimalizmu myślowego. Jest nie tylko dobrze napisana, ale i pełna praktycznych lekcji, przekonująco wprowadzając czytelnika w podejście „mniej, ale lepiej”. Autor przekonuje, że koncentracja energii i uwagi na tym, co najważniejsze, może zdziałać cuda dla naszego ciała, ducha, a nawet portfela.

Droga esencjalizmu, czyli jak nauczyć się robić mniej, ale lepiej i z większym zaangażowaniem

Sam termin „esencjalizm” ma różne znaczenia, a korzeni jego powstania można doszukiwać się w starożytnej filozofii greckiej. Nikt inny jak sam Platon scharakteryzował pewien byt, „esencję” jako idealną formę o zasadniczych właściwościach, której nigdy nie jesteśmy w stanie dosięgnąć, ale możemy usilnie do niej dążyć. I tak na przykład nie możemy ręcznie narysować idealnego koła, ale próbując mamy w myślach jego idealną formę i podstawowe właściwości. Przez lata idea esencjalizmu zmieniała się i odchylała od klasycznej formy, a niedawno brytyjski strateg biznesowy Greg McKeown postanowił ostatecznie odłączyć esencjalizm od jego korzeni i przeniósł tę ideę w XXI wiek.

Napisana przez niego książka „Esencjalista” nie jest pozycją filozoficzną, a raczej strategicznym przewodnikiem po tym, jak żyć esencjalizmem. Kluczem jest według niego zrozumienie, że celem jest dążenie do istoty celu, a nie usilne i katorżnicze próby do dosięgania obranych celów w jak najszybszym czasie. Książka jest odpowiedzią na coraz większą presję, z jaką zmagają się ludzie na całym świecie – rosnące wymagania społeczne, własne ambicje, możliwości kreowane na nieograniczone, nacisk mass mediów na osiągnięcie sukcesu.

Wskazówki dla początkującego esencjalisty

Autor próbuje przekazać, że podejście esencjalistyczne nie polega ani na tym, by zrobić więcej w krótszym czasie, ani na tym, aby zrobić mniej. Ważne, aby zajmować się jedynie rzeczami, które są właściwe, które mają dla nas szczególnie duże znaczenie. Próbuje przy tym zakwestionować popularne w dobie galopującego kapitalizmu podstawowe założenia, że „możemy mieć wszystko” i „musimy zrobić wszystko”. Proponuje zastąpienie ich dążeniem do „właściwej rzeczy, we właściwy sposób, we właściwym czasie”. Chodzi o odzyskanie kontroli nad naszymi własnymi wyborami dotyczącymi tego, gdzie spędzać czas i na co wydatkować energię, zamiast dawać innym pośrednie pozwolenie na dokonanie wyboru za nas w imię zasad powinności lub zwyczajów czy opinii innych.

W „Esencjaliście” Greg McKeown czerpie z doświadczenia i wiedzy zdobytej podczas współpracy z liderami najbardziej innowacyjnych firm na świecie, aby pokazać, jak osiągnąć zdyscyplinowane dążenie do właściwej rzeczy i paradoksalnie właśnie dzięki temu osiągnąć sukces.

Obierając drogę esencjalizmu decydujemy się na stosowanie dużo bardziej selektywnych kryteriów dla tego, co jest w naszym życiu istotne. Próbując na siłę nadawać podobny, wysoki priorytet wielu sprawom, ostatecznie żadnej z nich nie jesteśmy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu, uwagi i zaangażowania, aby w pełni je rozwijać i pozwalać im wzrastać. Ścieżka skoncentrowana na minimalistycznej filozofii esencjalizmu pozwala nam właśnie odzyskać kontrolę nad naszymi własnymi wyborami i włożyć wysiłek w realizację najważniejszych celów i dążeń, bez popadania w obłęd, zapracowywania się i doprowadzania organizmu do wycieńczenia.

Esencjalizm to nie jedna rzecz, nie chodzi w nim o zmianę kilku niezdrowych nawyków, a raczej o przedefiniowanie sposobu myślenia o świecie, o próbę minimalistycznego myślenia, które prowadzi do wielkich osiągnięć, a przede wszystkim do wewnętrznego spokoju. Jest to dyscyplina, filozofia, drogowskaz, którym należy kierować się nieustannie, bez wysiłku. To ciekawa propozycja podejścia do życia, w tym szalonym i zabieganym świecie z całą pewnością potrzebna, aby przypomnieć sobie lub dopiero uświadomić co tak naprawdę jest dla nas ważne.

Zdj. główne: Bench Accounting/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poprawki do tekstu. Jak dogadać się z klientem, żeby nie zwariować?
Poprawki do tekstu. Jak dogadać się z klientem, żeby nie zwariować?
Jeśli pracujesz jako copywriter, z pewnością zdarza się, że dostajesz tekst do poprawki. Jak dogadać się z klientem w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Jak rozliczać się z copywriterem?
Jak rozliczać się z copywriterem?
Chcesz zatrudnić copywritera? To świetnie, ale jak mu zapłacisz?
Formularz kontaktowy. Jak go zbudować i do czego się przyda?
Formularz kontaktowy. Jak go zbudować i do czego się przyda?
Chcesz umieścić formularz kontaktowy na stronie? Przeczytaj, jaki powinien być.
Ostatnie wpisy