Artykuł sponsorowany
W dobie pandemii wiele osób zdecydowało się na podjęcie dodatkowej pracy, jako freelancerzy. Szukanie zleceń na własną rękę i podejmowanie się drobnych i większych prac bez poważnych zobowiązań wobec firmy lub osoby prywatnej to forma zatrudnienia, pozwalająca na dużą swobodę na rynku pracy. Jak jednak zadbać o swój interes jako freelancer? Jak nie dać się wykorzystać lub oszukać? Zobacz, co powinna zawierać umowa freelancera.
Umowa zlecenie to najczęściej wybierana forma umowy zarówno przez pracodawców, jak i samych wolnych strzelców. Przedmiotem umowy jest w tym wypadku przedmiotem umowy jest wykonanie powierzonego zadania, a nie jego efekt. Pozwala na zerwanie jej ze skutkiem natychmiastowym, w razie gdyby jedna ze stron nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań, jak i pozwala jasno określić swoje oczekiwania i zakres obowiązków. Każda umowa musi konkretnie określać prawa i obowiązki obu stron, czyli w tym przypadku zleceniodawcy (firmy lub osoby zatrudniającej) i zleceniobiorcy (Ciebie, jako freelancera). Taką umowę można zawrzeć zarówno na piśmie, jak i słownie.
Forma zawarcia umowy często zależy od wykonywanej usługi. Dla przykładu fryzjer lub kosmetyczka, pracująca, jako wolny strzelec, przeważnie zawiera z innym salonem umowę, która zobowiązuje ją do wykonywania określonych usług, na przykład obcięcinania, farbowania i układania włosów. Z kolei po stronie zatrudniającego ją salonu, który w tym wypadku jest zleceniodawcą, leży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków i materiałów do pracy (jeśli takie określa umowa) oraz zapłaty za wykonane usługi. Usługa wykonywana na umowie zlecenie może być odpłatna lub nieodpłatna, co zawsze powinno być jasno ustalone w umowie, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nieporozumień. Twoje wątpliwości na temat zapisów w umowie może rozwiać kancelaria prawna. Na konsultacji z radcą prawnym możesz uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, a dodatkowo radca pomoże Ci odpowiednio interpretować poszczególne zapisy umowy oraz wyjaśni niezrozumiałe pojęcia.
Umowa zlecenie, jako umowa cywilnoprawna nie wymaga od Ciebie podporządkowania się woli zleceniodawcy. Dlatego zleceniodawca nie może wymagać od Ciebie pracy w konkretnym, wybranym przez siebie miejscu ani żądać przestrzegania ram czasowych pracy.
To kolejny bardzo popularny rodzaj umowy, zawieranej między freelancerem a pracodawcą. Przedmiotem umowy o dzieło jest efekt pracy, a nie proces jej wykonywania. W tym wypadku umowa musi zawierać jasno określony termin oddania pracy i przedmiot wykonania dzieła, czyli efekt wykonanej usługi (napisany tekst, wykonany manicure, itp.). Umowa o dzieło powinna określać to, jak wyglądać ma gotowe dzieło, a nie jak przebiegać ma proces jego powstawania. Wracając do przykładu fryzjerki, jeśli jest ona zatrudniona bezpośrednio przez swojego klienta, zawierają oni między sobą słowną umowę o dzieło. Musi ona zawierać określone oczekiwania klienta co do efektu końcowego i ewentualne uwagi, takie jak korzystanie z konkretnych produktów lub praca na określonym wzorze. W umowie musi zawierać się także wysokość wynagrodzenia za wykonanie usługi.
Każda umowa, bez względu na to, czy jest zawierana ustnie czy na piśmie, musi jasno określać jej przedmiot i formę. Musi znajdować się w niej także zapis o okresie i warunkach zatrudnienia, oczekiwaniach i obowiązkach obu stron oraz wysokości i terminu wypłacenia wynagrodzenia. Jeśli zatrudniasz się jako wolny strzelec w firmie, w której masz wykonać określony projekt, podpisz z pracodawcą umowę na piśmie, ponieważ to daje Ci zabezpieczenie przed nadużyciami ze strony zatrudniającego. W przypadku krótkoterminowych usług (fryzura, makijaż, manicure) słowna umowa o dzieło z klientem jest zazwyczaj wystarczająca. Pamiętaj, żeby zawsze dopilnować swojego interesu podczas ustalania warunków umowy. Wielu freelancerów jest wykorzystywanych lub nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę przez niewielkie niedomówienia lub kruczki, zawarte w umowie. Nie daj się zwieść!
Zdjęcie główne artykułu: fot. LAUREN GRAY, źródło: unsplash.com