Copywriter poszukiwany! Gdzie najlepiej szukać zleceń na teksty?

Copywriter poszukiwany! Gdzie najlepiej szukać zleceń na teksty?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jako początkujący copywriterzy stoimy przed dylematem, gdzie szukać zleceń, aby zbudować portfolio i zdobyć zaufanie pierwszych klientów. Z naszą listą zadanie to może okazać się nieco prostsze.

Platformy copywriterskie

Określane jako „zło konieczne” przez doświadczonych stażem copywriterów, mają jednak swoje plusy. Przede wszystkim, zarejestrować na nich może się każdy i zdecydowana większość jest darmowa. Często, podczas rejestracji, wymagane jest napisanie tekstu próbnego.

Niestety, oferowane stawki są bardzo niskie. Nie pracujemy również na swoje nazwisko, często jesteśmy tylko loginem i nie wiemy nawet, gdzie dokładnie zostaną opublikowane nasze teksty. Nie mamy również bezpośredniego kontaktu z klientem, ponieważ korespondencja odbywa się przez portal. Wielu osobom nie odpowiada też system oceny copywritera, który jest w zasadzie bezosobowy. Np. otrzymujemy za tekst 4/7 punktów, często bez jakiejkolwiek argumentacji i merytorycznego feedbacku. Możemy więc tylko zgadywać, co nie spodobało się klientowi.

Młody przedsiębiorca
(fot. Austin Distel, źródło: unsplash.com)

Reasumując, nie jest to opcja specjalnie kształcąca, ani intranta. Mimo wszystko, to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto chce pracować dorywczo i sprawdzić, „z czym to się je”. Kolejną dużą zaletą jest fakt, że mamy do wyboru klientów z różnych branż i jest to dobre miejsce, by nauczyć się wyszukiwać informacje i ćwiczyć pisanie różnych form.

Jeśli jednak posiadasz już jakieś doświadczenie, raczej omijaj platformy z daleka. Czas spędzony nad tekstami, których stawki czasem oscylują wokół 1 lub 2 zł za 1000 zzs, lepiej poświęcić na bezpłatny staż w porządnej agencji reklamowej.

Media społecznościowe

Ekran smartfona
(fot. Sara Kurfess, źródło: unsplash.com)

Przede wszystkim mowa o copywriterskich grupach na Facebooku, jak np. Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy, Zlecenia dla freelancerów czy Mam pracę dla freelancera.

Konkurencja jest spora, ale szanse na zlecenie również. Pomimo braku doświadczenia, także i tam możemy zdobyć zlecenia, jeśli zaproponujemy atrakcyjną ofertę i wykażemy się znajomością tematu. Pojedyncze zlecenia mogą z kolei zaowocować dłuższą współpracą, a zadowoleni klienci i ich rekomendacje zapewnią nam kolejny spływ propozycji.

Portale ogłoszeniowe

Czyli portale typowo freelancerskie, takie jak Oferia, Oferteo czy Freelanceria, ale też ogólne portale ogłoszeniowe typu OLX czy Gumtree. Warto śledzić te witryny, ponieważ mamy do wyboru bogaty przekrój tematyczny oraz zdarzają się naprawdę atrakcyjne stawki.

Minusem jest konkurencja: na atrakcyjne oferty może „rzucić się” wiele osób w przeciągu dosłownie kilku minut. Nie musimy jednak poprzestawać na szukaniu pracy – również sami mamy możliwość się ogłosić. Często (zwłaszcza w przypadku jednego, pierwszego ogłoszenia) jest to opcja darmowa. Warto skorzystać z tego rozwiązania, bo w tym przypadku mamy okazję wynegocjować stawkę z kontrahentem bez pośredników. 

Strony agencji reklamowych

Praca w agencji reklamowej
(fot. SOCIAL.CUT, źródło: unsplash.com)

Warto zorientować się, jakie agencje reklamowe są niedaleko nas i przejrzeć ich strony, w szczególności zakładki dotyczące kariery. Być może właśnie szukają nowych talentów? Nie musimy się ograniczać tylko do swojego rejonu, bardzo często agencje szukają pracowników, którzy będą wykonywali pracę zdalnie. Takie miejsca mogą zapewnić mnóstwo doświadczenia, a ponadto pozwolą nawiązać cenne kontakty z ludźmi z branży i wysłuchać cennych uwag bardziej doświadczonych osób.

Własna strona internetowa

Jest to zdecydowanie jedno z lepszych rozwiązań, które – dobrze skonstruowane – będzie naszą wirtualną wizytówką. Czy portfolio dla nas, jako początkujących copywriterów, będzie niezbędne? Owszem, na pewno wzbogaci naszą stronę, i to znacząco. Portfolio jest zresztą jedyną możliwością, aby zleceniodawca tak naprawdę przekonał się o naszych umiejętnościach. Oczywiście, wraz z nabytym doświadczeniem możemy uzupełniać stronę o kolejne zrealizowane projekty.

Na początek wystarczą podstawy: niech będzie to opis Twojej osoby i tematyka, wokół której chciałbyś się skupić w pisaniu. W ten sposób zleceniodawca będzie mógł sprawdzić nie tylko Twój warsztat pisarski, ale też styl i umiejętności przekonywania za pomocą treści pisanych.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Marten Newhall, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Reklama wielkoformatowa — Twoja droga do skutecznej promocji!
Reklama wielkoformatowa — Twoja droga do skutecznej promocji!
Postaw na reklamę wielkoformatową i przekonaj się, jak wiele może ona zmienić dla Twojego biznesu!
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
Aplikacje, które pomogą Ci sprawdzać poprawność tekstu
W internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych aplikacji do sprawdzania pisowni i korekty tekstów. Podpowiadamy, z których warto korzystać.
Czym jest SEO i jak może Ci pomóc?
Czym jest SEO i jak może Ci pomóc?
Pozycjonowanie strony internetowej nie od dziś stanowi dla wielu osób dylemat.
Ostatnie wpisy